Deklarację tę złożysz, jeżeli w roku podatkowym rozliczasz przychody z tytułu:
Podatnicy składają PIT-38 za 2024 rok do 30 kwietnia 2025 roku. W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT-38 przypada w następny dzień roboczy.
W PIT 38 rozliczysz przychody z:
- podlegają opodatkowaniu jako przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.
Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika
Wczytaj, sprawdź i rozlicz PIT-38 w Programie e-pity®
Sprawdź PIT 38 w usłudze Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie PIT-38 z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz PIT-38 i wyślij e-deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT 38 - wczytaj i sprawdź.
Znaczna ilość przychodów kapitałowych podlega opodatkowaniu bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Pamiętaj zatem dokładnie zbadać PIT 8C oraz przepisy podatkowe przed zadeklarowaniem uzyskiwanych przychodów.
Począwszy od 2024 r. zmianie ulegają zasady rozliczeń straty z lat wcześniejszych, wykazywanych w ramach źródła - kapitały pieniężne (czyli deklarowanych wyłącznie na PIT-38). Do 2024 r. od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych podatek nie jest pobierany ryczałtowo (od dochodu), lecz deklarowany jest w oparciu o rozliczenie przychodu i kosztu. Możliwe jest zatem rozliczanie straty z funduszu inwestycyjnego z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych i odwrotnie - odliczanie straty z pozostałych kapitałów pieniężnych od dochodu z funduszu. Dopuszczalne jest również rozliczanie strat w ramach pozostałych przychodów z kapitałów pieniężnych.
Strata to nadwyżka kosztów nad przychodami w ramach danego źródła. Źródłem przychodów są kapitały pieniężne. W efekcie dopuszczalne jest również kumulowanie w danym roku kosztów z różnych inwestycji i rozliczanie ich łącznie - sumowanie ich jako koszty uzyskania przychodów z danego roku. Dopiero gdy rocznie kwota wszystkich kosztów przekroczy wartość wszystkich przychodów - mamy do czynienia ze stratą podatkową, rozliczaną w kolejnych latach.
W związku ze mianami w 2024 r. warto zaznaczyć, że nie ma możliwości, aby strata ze środków ulokowanych w funduszu inwestycyjnym i wypłaconych z funduszu przed 2023 r. była odliczana obecnie. Strata ta nie jest wykazana w PIT-38 za lata poprzednie więc nie ma podstawy do jej rozliczania. Inaczej sytuacja wygląda, gdy inwestycja została rozpoczęta przed 2024 r. a strata wystąpi dopiero w 2024 r. W takim przypadku w latach kolejnych będzie możliwe jej odliczanie od wszystkich inwestycji w ramach źródła - kapitały pieniężne.
Dopuszczalne jest odliczenie straty z innych kapitałów pieniężnych od dochodu wykazanego w 2024 r. z inwestycji w fundusze kapitałowe. Dotyczy to również inwestycji w funduszach rozpoczętych przed 2024 i zakończonych w tym roku (ewentualnie w latach kolejnych).
Istnieje możliwość:
Formularz składasz niezależnie od tego, czy uzyskujesz przychody z innych źródeł.
Jeżeli jesteś cudzoziemcem i zamierzasz opuścić terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed ww. terminem, deklarację składasz za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeżeli jesteś cudzoziemcem i uzyskiwałeś na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przychody – a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi o zastosowaniu innej niż 19% stawki podatkowej – zastosowanie albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji.
Jeżeli jesteś obywatelem polskim i uzyskiwałeś przychody kapitałowe za granicą – deklarację z ich uzyskania składasz w Rzeczpospolitej Polskiej, chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowić będzie inaczej, w szczególności nie będzie stanowiła o opodatkowaniu kapitału w kraju zamieszkania lub siedziby uzyskującego przychód (w takim przypadku całość przychodów opodatkowujesz w kraju ich uzyskania). W przypadku składania deklaracji w Rzeczpospolitej Polskiej masz prawo zastosować odpowiednią zasadę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Oblicz PIT-38 online od razu w Programie e-pity®
Nie musisz liczyć podatku w PIT-38 (kapitał) za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-38 w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Nie ustala się przychodu z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa subfunduszu funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami w przypadku zamiany jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu inwestycyjnego, dokonanej na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 oraz z 2005 r. Nr 183, poz. 1537).
A zatem instytucje oferujące tzw. pakiety funduszy inwestycyjnych pozwalają na opóźnienie zapłaty podatku i złożenia deklaracji dopiero po faktycznym zakończeniu inwestycji.
Deklarację wypełniasz na podstawie otrzymanego PIT 8C.
UWAGA: jeżeli nie otrzymałeś informacji, PIT 38 i tak musisz złożyć. Niezłożenie deklaracji grozi odpowiedzialnością karną skarbową.
Deklaracji PIT 38 nie składasz łącznie z małżonkiem. Każdy małżonek rozlicza się indywidualnie.
UWAGA Osoby, któe przekroczyły granicę II progu powinny również kontrolować, czy ich wynagrodzenia nie zostaną objęte dodatkowym podatkiem. Tzw. danina solidarnościowa w wysokości 4% podstawy jej ustalenia obejmuje osoby o dochodach, przekraczających rocznie 1.000.000 zł.
Jeżeli Twoje dochody w 2020 roku przekroczyły 1 milion złotych koniecznie przeczytaj poradnik o daninie solidarnościowej, ponieważ do 30.04.2021 roku jesteś zobowiązany złożyć dodatkową deklarację i zapłacić dodatkowe 4% podatku od nadwyżki ponad 1 mln zł.
Tak, urzędy skarbowe uznają powszechnie, że kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji mogą być opłaty za założenie i obsługę rachunku maklerskiego, a także prowizje biura maklerskiego pobierane od transakcji kupna i sprzedaży akcji (Urząd Skarbowy w Olsztynie, 13 czerwca 2005 r., US.VI/I-415-58-I/05). Natomiast Urząd Skarbowy w Siedlcach (13 czerwca 2005 r., 1426/PD/415-26A/05/AA) stwierdził, że wydatki na zakup prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie będą stanowiły koszty ponoszone w celu uzyskania dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
W zakresie odsetek od kredytu bezpieczniejsze jest rozliczanie w kosztach wyłącznie kwoty proporcjonalnie, tj. od tej części udzielonego kredytu, który faktycznie został wykorzystany na zakup akcji (Izba Skarbowa w Poznaniu, 23 sierpnia 2006 r. BD-F/415-5/06/OD), a nie od kwoty udzielonego kredytu (przy redukcji sprzedaży kredyt tylko w części spożytkowany będzie na zakup akcji i wpływać będzie tylko w części na uzyskiwanie przychodów).
Do 2023 r. przychód z funduszy inwestycyjnych rozliczany był przez płatnika. Fundusz pobierał ryczałtowo podatek 19%.
Począwszy od rozliczenia PIT za 2024 r. uczestnik funduszu inwestycyjnego rozlicza się samodzielnie z podatku Belki na formularzu PIT-38 w związku z przeprowadzonymi operacjami odkupienia (czyli sprzedaży) bądź konwersji jednostek uczestnictwa. Uzyskał w ten sposób możliwość kompensacji zysków i strat z poszczególnych inwestycji. Pojawiła się tym samym możliwość obniżenia podatku na skutek pomniejszenia dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz o inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Niezmiennie operacja zamiany jednostek uczestnictwa pomiędzy subfunduszami tego samego funduszu parasolowego nie jest objęta podatkiem od zysków kapitałowych.
Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym
Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.
Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu
Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.
Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki
Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.