z dnia: 2024-07-12

Zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych dotyczy wyłącznie podatników, osiągających z nich dochody pasywne - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu i uchyli indywidualną interpretację, która odmawiała prawa do kontynuowania amortyzacji firmie wykorzystującej mieszkanie jako biuro.

Sąd zajmował się skargą na indywidualną interpretację wydaną na wniosek wspólników spółki jawnej. Spółka przed 2022 r. nabyła i wprowadziła do ewidencji środków trwałych lokal mieszkalny. Wykorzystywała go na cele biurowe i do końca 2022 r. dokonywała od niego odpisów amortyzacyjnych. We wniosku wspólnicy postawili tezę, że nawet po 31 grudnia 2022 r. powinno im przysługiwać prawo dalszego stosowania odpisów amortyzacyjnych aż do momentu pełnego zamortyzowania lokalu. Argumentowali to ochroną praw nabytych i interesów w toku, wskazywali też, że z wykładni celowościowej przepisu wynika, iż zakaz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych ma przede wszystkim ograniczyć zjawisko minimalizowania dochodu pasywnego z tytułu wynajmowanych mieszkań, co często miało skutkować brakiem opodatkowania takiego dochodu. Ponieważ lokal pełni funkcje biurowe, jego formalne przeznaczenie powinno mieć znaczenie drugorzędne i ustępować faktycznemu sposobowi jego użytkowania. Dyrektor KIS uznał jednak wtedy, że - zgodnie z przepisami przejściowymi wprowadzającymi tzw. Polski Ład - prawo do stosowania odpisów amortyzacyjnych przysługiwało wspólnikom tylko do końca 2022 r.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Zakaz amortyzacji dotyczy tylko nieruchomości mieszkalnych generujących dochód pasywny

Z argumentacją wspólników zgodził się natomiast WSA we Wrocławiu, który uznał m.in., że:

  • Przepisu art. 71 ust. 2 ustawy nowelizującej m.in. ustawę o PIT, wprowadzającego roczny okres przejściowy i umożliwiającego stosowanie odpisów amortyzacyjnych w 2022 r., nie można rozpatrywać w oderwaniu od przepisu art 71 ust. 1 tej ustawy, który odnosi się tylko do przychodów z najmu, dzierżawy i podobnych umów, a to właśnie uczynił Dyrektor KIS w zaskarżonej interpretacji.
  • W znowelizowanej ustawie o PIT znalazły się dwa przepisy regulujące zasady amortyzacji lokali mieszkalnych: art. 22c pkt 2 i art. 22j ust. 1 pkt 3. Domniemując racjonalność prawodawcy, należy to uznać za zabieg celowy i przyjąć, że przychody z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, należy odróżnić od przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy (z najmu, dzierżawy i podobnych umów), a więc tych, do których odnoszą się zmiany dotyczące amortyzacji wprowadzone ustawą nowelizującą.
  • Niedopuszczalna jest taka wykładnia językowa, której efektem byłoby jednoczesne obowiązywanie w systemie prawnym dwóch norm regulujących tę samą kwestię prawną w wykluczający się sposób.
  • Analiza uzasadnienia do projektu wprowadzonych zmian nie pozostawia wątpliwości co do celu ich wprowadzenia, którym było ograniczenie zjawiska minimalizowania dochodu pasywnego z tytułu wynajmowanych mieszkań, skutkującego nierzadko brakiem opodatkowania takiego dochodu.

W konsekwencji WSA we Wrocławiu uchylił zaskarżoną interpretację.

Sądy administracyjne za amortyzacją nieruchomości mieszkalnych

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDWL.4011.64.2023.1.WS z 2 październka 2023 r., wyrok WSA we Wrocławiu I SA/Wr 960/23 z 9 maja 2024 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: