Warunkiem zwolnienia darowizny pomiędzy najbliższymi z podatku od spadków i darowizn jest dopełnienie formalności w Urzędzie Skarbowym - przypomniał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.
Syn i matka sprzedali nieruchomość, której byli współwłaścicielami w częściach ułamkowych (syn w 2/3, matka w 1/3). Całość kwoty ze sprzedaży została przelana na konto bankowe syna. Matka chce podarować synowi kwotę wynikającą ze sprzedaży jej udziału w nieruchomości, już znajdującą się na jego rachunku. Mężczyzna wystąpił o indywidualną interpretację, żeby potwierdzić, że ta kwota jest darowizną, którą trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego, aby uzyskać zwolnienie z podatku od tej darowizny.
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Darowizna będzie wykonana przez matkę na rzecz syna, a więc pomiędzy osobami wymienionymi w analizowanym przepisie. Darowane środki pieniężne znajdują się już na koncie bankowym obdarowanego - i nie ma tu znaczenia fakt, że wpływ pieniędzy na konto bankowe obdarowanego nastąpił wcześniej, niż będzie miała miejsce darowizna. Aby móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego, należy więc jeszcze spełnić warunek dokonania zgłoszenia darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie 6 miesięcy od jej otrzymania.Takiego obowiązku nie ma jedynie wtedy, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.
Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4015.146.2024.2.ASZ z 21 sierpnia 2024 r.