Gdy pieniądze ze sprzedaży osobistego majątku męża wpłynęły na wspólne konto małżonków, a następnie mężczyzna podarował je żonie, spełniony jest warunek udokumentowania darowizny przelewem na rachunek bankowy - wynika z indywidualnej interpretacji.
Małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową, ale korzystają ze wspólnego rachunku bankowego. W 2023 r. małżonkowie podpisali nienotarialną umowę darowizny, na mocy której mąż podarował żonie kwotę pochodzącą ze sprzedaży należącego do niego domu. Kobieta zadysponowała częścią tej kwoty, przelewając ją ze wspólnego rachunku bankowego na rachunek dewelopera w związku z realizacją umowy deweloperskiej (resztę kwoty darowizny mąż przekazał żonie przelewem ze swojego indywidualnego rachunku bankowego).
Urząd Skarbowy, w którym kobieta zgłosiła otrzymaną darowiznę, poprosił ją o wystąpienie w tej sprawie o indywidualną interpretację. Powodem był brak potwierdzenia przelewu części darowizny z konta darczyńcy na konto obdarowanej - takie działanie jest niemożliwe w ramach wspólnego rachunku bankowego. Podatniczka wystąpiła więc z wnioskiem o interpretację i postawiła w nim tezę, że może zostać zwolniona z podatku od darowizn na podstawie umowy darowizny oraz potwierdzenia przelewu ze wspólnego konta bankowego na rachunek dewelopera.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za częściowo prawidłowe. Wskazał, że zasady zwalniania darowizn pomiędzy małżonkami z podatku od spadków i darowizn reguluje art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn i że ten przepis nie wprowadza obowiązku udokumentowania wydatkowania środków otrzymanych tytułem darowizny jako warunku do zastosowania zwolnienia. Gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, zwolnienie z opodatkowania przysługuje, gdy:
Dyrektor KIS wskazał, że wpłata środków ze sprzedaży nieruchomości, z których mąż dokonał darowizny na rzecz żony, nastąpiła na konto, którego współposiadaczem jest obdarowana. To wystarczy, by uznać, że dokonanie darowizny jest udokumentowane wpływem środków na rachunek bankowy.
Możliwe więc jest zastosowanie zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o ile darowizna zostanie zgłoszona do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie 6 miesięcy od jej otrzymania.
Nie każda wpłata tytułem darowizny wystarczy dla uzyskania zwolnienia od podatku
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-2.4015.106.2024.1.DR z 30 sierpnia 2024 r.