z dnia: 2024-07-19

Samotnym rodzicem jest ten, który sprawuje czynności wychowawcze w “nieporównywalnie dłuższych okresach” niż drugi rodzic - wskazał wiceminister finansów Jarosław Nenemam w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jarosław Neneman odpowiedział na pytania dotyczące sytuacji podatkowej osób samotnie wychowujących dzieci. Odnosząc się do postawionego w interpelacji zarzutu, że organy podatkowe stosują praktyki “polegające na odmawianiu możliwości preferencyjnego rozliczenia się osobom rozwiedzionym, faktycznie samotnie wychowującym dziecko, gdy nie jest ono objęte systemem opieki naprzemiennej, ale utrzymuje kontakt z drugim rodzicem”, wskazał, że - co do zasady - status rodzica samotnie wychowującego dziecko przysługuje na następujących zasadach.

  1. Jeżeli dziecko rozwiedzionych rodziców pozostaje pod stałą, codzienną opieką jednego z rodziców, z którym mieszka oraz który ma nieograniczoną władzę rodzicielską, natomiast drugi rodzic jest zobowiązany wyłącznie do płacenia alimentów lub zajmuje się dzieckiem (kontaktuje się z dzieckiem) doraźnie, gdyż ma ograniczoną władzę rodzicielską, wówczas rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, a status rodzica samotnie wychowującego dziecko ma ten, z którym dziecko zamieszkuje, i który na co dzień je wychowuje.
  2. Jeżeli oboje rodzice mają nieograniczoną władzę rodzicielską i oboje rodzice uczestniczą w procesie wychowawczym dziecka, ale zaangażowanie jednego z rodziców jest większe (okresy sprawowania czynności wychowawczych jednego rodzica są nieporównywalnie dłuższe niż drugiego), wówczas rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, a rodzicem samotnie wychowującym dziecko jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym dziecka.
  3. Jeżeli oboje rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas rodzice wychowują dziecko wspólnie i tym samym żaden z rodziców nie ma prawa do opodatkowania swoich dochodów na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Podatnik może wystąpić o indywidualną interpretację

Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Finansów nie planuje wydawania objaśnień w sprawie opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Nie prowadzi też prac nad zmianą przepisów ustawy o PIT w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do rodziców sprawujących opiekę naprzemienną. Przypomniał również, że podatnik zainteresowany pisemnym uzyskaniem odpowiedzi w jego indywidualnej sprawie może wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Źródło: odpowiedź wiceninistra finansów Jarosław Nenemana z 4 lipca 2024 r. na interpelację poselską nr 3569

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: