Farmaceuta świadczący usługi w aptekach, które do niego nie należą, ma prawo do opodatkowania swoich dochodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5% - wynika z indywidualnej interpretacji.
Farmaceuta prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Swoje usługi świadczy w kilku aptekach, których nie jest właścicielem. W jednej z nich, poza prowadzeniem sprzedaży i wykonywaniem leków, dodatkowo pełni funkcję kierownika apteki. Jego działalność opisują kody PKWiU 47.00.74.0 „Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych” oraz PKWiU 82.11.10.0 „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”. Od początku prowadzenia działalności stosuje opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - obecnie według stawki 15%, jednak wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że ma prawo korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i dowiedzieć się, czy do świadczonych usług może zastosować stawkę 8,5%
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tej formy opodatkowania nie stosuje się m.in. do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek. Jednak skoro podatnik nie jest osobą prowadzącą aptekę na podstawie zezwolenia na jej prowadzenie (tzw. koncesji), a jedynie świadczy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługi na rzecz aptek, to nie dotyczy go to wyłączenie. Dalej Dyrektor KIS wskazał m.in., że:
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDST2-1.4011.319.2024.1.MD z 6 sierpnia 2024 r.