z dnia: 2024-08-09

Pracodawca nie jest zobowiązany do pobierania zaliczek PIT, w przypadku jeśli udostępnia pracownikom służbowe telefony komórkowe, nawet gdy używane są również w celach prywatnych – potwierdził Dyrektor KIS.

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej udostępnił swoim pracownikom telefony komórkowe oraz routery z aktywnymi kartami SIM, aby umożliwić zatrudnionym wykonywanie obowiązków służbowych.

Telefony komórkowe udostępnione są wszystkim pracownikom bez względu na zajmowane stanowisko i charakter pracy. Natomiast routery otrzymują tylko zatrudnieni, którzy wykonują pracę zdalnie lub hybrydowo.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Przedsiębiorca podkreślił, że zasady zarówno przekazywania pracownikom telefonów i routerów, jak i sposób ich późniejszego wykorzystania są określone w wewnętrznych procedurach firmy. Podkreślono również, że wyrażono zgodę na użytkowanie sprzętu przez pracowników również w celach prywatnych. Zatrudniający chciał uzyskać potwierdzenie od organów podatkowych, że we wskazanej sytuacji pracownicy nie uzyskują przychodu podatkowego, a on jako płatnik nie musi obliczać, jak również pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dyrektor KIS wskazał, że we wskazanej sytuacji pracownicy nie uzyskują przychodu podatkowego. Zdaniem organu, przedsiębiorca nie jest w stanie ustalić faktycznej wartości poszczególnych połączeń, wiadomości i transferu danych, które wliczone są w ramach stałego abonamentu. Jeśli nawet wśród nich są połączenia, wiadomości i transfery prywatne, to pracodawca nie jest w stanie określić ich wartości, która mogłaby stanowić podstawę opodatkowania. Dyrektor KIS podkreślił, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. , sygn. akt K 7/13, przychodu nie można przypisać podatnikowi tylko hipotetycznie.

Użytkowanie pojazdu służbowego przez pracownika do celów prywatnych

Źródło: indywidualna interpretacja nr sygn. 0114-KDIP3-2.4011.534.2024.1.JM i 0114-KDIP3-2.4011.535.2024.1.JM z 19 lipca 2024 r.

Monika Piątkowska

autor: Monika Piątkowska

Doradca Podatkowy nr wpisu 14368. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i rachunkowość.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: