Wydatki na kształcenie, dzięki którym podatnik zdobywa wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu - wynika z indywidualnej interpretacji.
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest sprzedaż koszulek w sklepie internetowym. Mężczyzna planuje podjęcie studiów magisterskich na kierunku Marketing i sprzedaż. Jest zdania, że wydatki na czesne, podręczniki oraz dojazdy ponoszone w związku ze studiami mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, dlatego mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w tej działalności. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że wydatek powinien spełniać łącznie następujące warunki:
Zauważył też, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów magisterskich nie są ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Jednak samo to nie wystarcza, by zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, należy uznać wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dyrektor KIS podkreślił także znaczenie faktu, że podatnik będzie ponosił wydatki w roku podatkowym, w którym istnieje już źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza i zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Najpierw rozszerzenie działalności, dopiero potem studia
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.168.2024.1.WS z 17 kwietnia 2024 r.
11. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł w wyroku z 9 maja 2024 r. o sygn. akt I SA/Po 20/24, że przedsiębiorca, który przed upływem sześciu lat od likwidacji firmy przeniesie prawo do użytkowania wieczystego gruntów w zamian za dożywotnią rentę, nie musi płacić z tego tytułu podatku dochodowego. W takiej sytuacji nie można określić ceny, za jaką została zbyta nieruchomość, co powoduje, że nie da się także wyliczyć przychodu dla celów podatkowych.