Właściciel, który oddaje w najem okazjonalny więcej niż jedną nieruchomość, nie musi w tym celu zakładać działalności gospodarczej - potwierdził Dyrektor KIS.
Podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej i utrzymujący się głównie z pracy etatowej od października 2022 r. wynajmuje należące do niego mieszkanie, korzystając z pośrednictwa wyspecjalizowanych portali (najem krótkoterminowy). Sam zajmuje się obsługą tego mieszkania, sprzątaniem i drobnymi naprawami, które się zdarzają, a gdy nie ma możliwości przygotowania mieszkania dla nowych gości - zawiesza jego wynajem. W związku z tym wynajem nie ma charakteru stałego. Od września 2024 r. na tych samych zasadach wynajmuje drugie mieszkanie, tym razem kupione na kredyt. Uzyskiwane przychody rozlicza jako przychody z najmu prywatnego i opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mężczyzna wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że postępuje prawidłowo.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że najem może być traktowany dla celów podatkowych jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, wynajmowanie tego składnika zaliczane jest do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Odwołał się też do uchwały NSA z 24 maja 2021 r. (sygn. II FPS 1/21), w której wskazano, że to podatnik decyduje o tym, czy powiązać składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. Zasadą jest kwalifikowanie przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze do źródła, jakim jest najem, zaś wyjątkiem - sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą”, zalicza takie przychody do przychodów z działalności gospodarczej.
Osiągane przez wnioskodawcę przychody z najmu stanowią więc przychody zaliczane do źródła najem prywatny (wskazanego art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT) i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł, a powyżej tej kwoty - stawką 12,5%.
Najem prywatny przez platformę Airbnb nie wymaga zakładania działalności gospodarczej
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.692.2024.3.IM z 28 listopada 2024 r.