Wydatki na reklamę, wynikające z umowy sponsoringowej z klubem sportowym, mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, a ich połowa - dodatkowo odliczona w ramach ulgi sponsoringowej.
Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowujący swoje dochody podatkiem liniowym, zawarł umowę o z siatkarskim klubem sportowym. W zamian za przekazanie środków pieniężnych przedsiębiorca otrzymał i będzie otrzymywał od klubu ekwiwalentne wzajemne świadczenie o charakterze reklamowym. Dodatkowo klub wskazał w umowie, że środki przekazane przez przedsiębiorcę przeznaczy w całości na finansowanie wydatków związanych z celem opisanym w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
Przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że wydatki na reklamę, wynikające z zawartej umowy, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności i że dodatkowo będzie uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi sponsoringowej, o której mowa w przepisach art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że umowa sponsoringu może przybrać formę tzw. sponsoringu właściwego, kiedy to występuje wzajemność świadczeń, lub sponsoringu niewłaściwego, który jest zbliżony do darowizny, gdyż zawiera się w jednostronnym zobowiązaniu się sponsora do finansowania sponsorowanego. Sponsoring właściwy - bo o takim jest mowa w sytuacji opisanej we wniosku o interpretację - stanowi w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych, zaś koszty sponsoringu właściwego stanowią w całości koszty uzyskania przychodów sponsora, o ile spełnione są ogólne warunki uznania wydatku za koszt podatkowy.
Dyrektor KIS potwierdził też prawo wnioskodawcy do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Ponieważ przedsiębiorca:
to spełnione są warunki do skorzystania z ulgi na działalność sportową. Finalnie podatnik rozliczy więc 150% poniesionych wydatków: 100% w kosztach uzyskania przychodu i dodatkowo 50% w ramach ulgi.
Ulga za wpłatę na rzecz klubu, nie stowarzyszenia
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.738.2024.2.AD z 28 października 2024 r.