z dnia: 2024-08-30

Wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników jest częściowo zwolniona z podatku dochodowego. Jednak z tej ulgi mogą skorzystać tylko pracownicy mieszkający poza miejscowością, w której siedzibę ma pracodawca.

Firma budowlana wysyła pracowników do pracy na terenie miejscowości, w której ma siedzibę, oraz do innych miejscowości. Długość pobytu poza miejscem zamieszkania zależy od zleconych prac i wynosi od jednego dnia do kilkunastu miesięcy. Pracownicy nie przeprowadzają się, tylko korzystają z zapewnianych przez pracodawcę noclegów w hotelach, prywatnych kwaterach lub wynajętych mieszkaniach. Firma wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że pracownicy zamieszkujący poza miejscowością, w której położony jest zakład pracy i niekorzystający z możliwości podwyższenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu mają prawo do zwolnienia z opodatkowania wartości ponoszonych przez pracodawcę świadczeń z tytułu ich zakwaterowania - do wysokości 500 zł miesięcznie. Dopiero nadwyżkę ponad tę kwotę należy doliczyć do przychodu pracownika.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Świadczenie spełnione za zgodą pracownika i w jego interesie

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał przepis art. 12 ust. 1 ww. ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy, oprócz wypłat pieniężnych, uważa się także m.in. wartość pieniężną “innych nieodpłatnych świadczeń”. Kwestią takich świadczeń w kontekście pracowniczym zajmował się Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) wskazał, że o przychodzie pracownika z tego tytułu można mówić, gdy:

  • świadczenia zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Dyrektor KIS uznał, że analizowanej sytuacji wszystkie te warunki są spełnione. W konsekwencji wartość pokrytych przez firmę kosztów zakwaterowania stanowi dla pracowników przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Takie przychody mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 14 tej ustawy. Oznacza to, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości 500 zł miesięcznie, zaś zwolnienie ma zastosowanie do pracowników zamieszkujących poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, gdy taki pracownik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Zaległe składki zapłacone za zatrudnionego nie są jego przychodem

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDWL.4011.78.2024.1.WS z 9 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: