Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wypłacone na podstawie ugody sądowej jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wskazał Dyrektor KIS.
Pracodawca w 2020 r. złożył oświadczenie o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W tym czasie pracownik podlegał szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę udzielonej przez związek zakładowy. Pracownik złożył pozew do Sądu i domagał się w nim przywrócenia do pracy oraz zasądzenia odszkodowania na jego rzecz. Przed Sądem strony zawarły ugodę, zgodnie z którą:
Od kwoty wypłaconego odszkodowania były pracodawca odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy. Były pracownik złożył natomiast wniosek o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że od tej kwoty podatek nie powinien być odprowadzany.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem autora wniosku. Wskazał, że stosunek pracy jest jednym ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie o PIT oraz że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym strony stosunku pracy. Na pracodawcy ciążą wtedy obowiązki płatnika. Wyjątkiem są świadczenia określone w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT.
Analizując sytuację opisaną we wniosku Dyrektor KIS uznał, że do wypłaconego świadczenia nie może być zastosowane zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bowiem wysokość ani zasady ustalania świadczenia nie wynikały z regulacji wskazanych w tym przepisie, ale zostały określone w wyniku negocjacji stron. W ugodzie nie doszło też do stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy dotyczących rozwiązywania umów o pracę. Dyrektor KIS nie doszukał się też podstaw do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Otrzymane świadczenie nie może zostać uznane za rekompensatę za szkodę z tytułu bezpodstawnego (krzywdzącego) sposobu rozwiązania umowy o pracę, jeśli rozwiązanie umowy nastąpiło ostatecznie za porozumieniem stron (czyli za zgodą pracownika). Określone w ugodzie sądowej świadczenie stanowi więc dla byłego pracownika przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pracownik zapłaci podatek od kursu wygranego od pracodawcy
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.641.2024.2.KF z 24 października 2024 r.