Odszkodowanie wypłacone na podstawie porozumienia zawartego między stronami nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego - potwierdził Dyrektor KIS.
O indywidualną interpretację wystąpił podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej, w którego mieszkaniu deweloper, w ramach naprawy usterki, przeprowadził remont. Podczas remontu uszkodzone zostały rzeczy należące do podatnika. Strony zamierzają zawrzeć porozumienie, na mocy którego deweloper zwróci mężczyźnie koszt zakupu uszkodzonych rzeczy, zaś uszkodzone przedmioty zostaną przekazane do dyspozycji dewelopera. Podatnik jest zdania, że przelewu, który otrzyma od dewelopera, nie będzie musiał wykazywać jako przychodu, ponieważ realnie nie stanowi on dla niego korzyści. W konsekwencji nie będzie zobowiązany do odprowadzenia od tej kwoty podatku dochodowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, oraz tych, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia. Zwrot kosztu zakupu rzeczy, które uległy uszkodzeniu, może stanowić formę odszkodowania, zaś odszkodowania, co do zasady, podlegają opodatkowaniu. Ze zwolnienia z podatku korzystają tylko te, które zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w art. 21 ust. 1 ustawy.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor KIS wskazał następnie, że odszkodowań dotyczy zwolnienie wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy, które może być zastosowane, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
Z kolei z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o PIT wynika, że wskazuje, że ze zwolnienia wyłączone są odszkodowania wynikające z zawartych umów i ugód innych niż ugody sądowe. Dlatego kwota, którą wnioskodawca otrzyma od dewelopera jako zwrot kosztów poniesionych na zakup rzeczy uszkodzonych podczas remont, będzie dla niego stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu i niekorzystający ze zwolnienia. W konsekwencji podatnik będzie zobowiązany odprowadzić od tego przychodu podatek dochodowy.
Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDWL.4011.112.2024.2.JK z 9 grudnia 2024 r.