Wartości świadczenia, polegającego na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikom rowerów elektrycznych, nie można wyłączyć z podstawy wymiaru składek - wynika z decyzji ZUS.
O indywidualną interpretację wystąpił do ZUS przedsiębiorca, który w całości sfinansował zakup rowerów elektrycznych i udostępnił je pracownikom, aby ułatwić im dojazd do pracy. Rowery pozostaną własnością pracodawcy i będą udostępnione wszystkim pracownikom, bez względu na ich miejsce zamieszkania. Pracownicy będą natomiast ponosić koszty naprawy rowerów, koszty eksploatacji i koszty energii elektrycznej wykorzystywanej do ładowania baterii. Przedsiębiorca oszacował wartość świadczenia zaoferowanego pracownikom na podstawie uśrednionych cen rynkowych najmu rowerów elektrycznych, uśrednionych kosztów eksploatacji i kosztów energii elektrycznej, uznał, że tak wyliczony ryczałt stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy i poprosił o potwierdzenie, że można go wyłączyć z podstawy wymiaru składek na podstawie $ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i rentowe. Wnioskodawca wskazał też, że zasady korzystania z rowerów zostaną określone w zarządzeniu, które w spółce stanowi prawomocny dokument wewnątrzzakładowy regulujący kwestie związane z naliczaniem wynagrodzeń.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Gdański oddział ZUS zauważył jednak, że z literalnego brzmienia przywołanego przepisu wynika, iż z wyłączenia z podstawy wymiary składek na tej podstawie korzystają przychody, które:
Jak wskazał ZUS, w praktyce oznacza to, że pracownik uzyska efekt, o którym mowa w przepisie, gdy pracodawca dokona zakupu towarów lub udostępni korzystanie z usług po cenie niższej od tej, jaką musiałby uiścić pracownik nabywając te towary lub usługi bez związku ze stosunkiem pracy. Natomiast w przypadku nieodpłatnego wykorzystania do celów prywatnych roweru elektrycznego będącego własnością pracodawcy, pracownik nie nabywa towarów ani usług po cenie niższej niż detaliczna, a jedynie bezpłatnie korzysta z rzeczy, która jest własnością pracodawcy. Nie zmieni tego wprowadzenie odpowiednich zapisów do układów zbiorowych, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, nawet gdyby były to zapisy o symbolicznej odpłatności czy o ponoszeniu kosztów eksploatacji.
Od wartości kart na zakup posiłku w automacie trzeba odprowadzić składki ZUS
Źródło: decyzja ZUS Oddział w Gdańsku DI/100000/43/839/2024