z dnia: 2024-09-23

Świadczenie spełnione za zgodą pracownika, przypisane do konkretnej osoby i przynoszące tej osobie korzyść jest przychodem stanowiącym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym - wynika z indywidualnej interpretacji.

Spółka prawa handlowego zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, współpracuje także z pracownikami tymczasowymi zatrudnionymi przez agencję pracy tymczasowej. Aby zmotywować pracowników i współpracowników do większej produktywności i dodatkowego zaangażowania w pracę, spółka wprowadziła program, w którym przyznaje im punkty w zamian za osiągnięcia w pracy. Zdobyte punkty można wymienić na nagrody, m.in. na kursy i szkolenia nie związane z przedmiotem działalności spółki ani obowiązkami wykonywanymi przez uczestników programu (np. kurs fotograficzny). Zasady udziału w kursach będa wynikały z regulaminu. Spółka jest zdania, że w związku z udostępnieniem kursów pracownikom i pracownikom tymczasowym nie powstanie po stronie tych osób przychód stanowiący podstawę opodatkowania PIT. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację. We wniosku argumentowała, że wydawanie nagród ma na celu przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród pracowników i współpracowników, a więc leży w interesie pracodawcy, a nie w interesie tych osób.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Uczestnictwo w kursach przynosi nagrodzonym korzyść

Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), który wskazuje kryteria, jakimi należy się kierować przy ocenie, czy dane świadczenie jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracownika, które należy zakwalifikować jako jego przychód. Zgodnie ze stanowiskiem TK, do tej grupy zaliczają się świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika,
  • zostały spełnione w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy, i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi, a nie korzyść dostępną w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów.

Dyrektor KIS uznał, że w analizowanej sytuacji wszystkie trzy kryteria są spełnione. Nagrody (kursy) będą miały konkretny wymiar finansowy, który można przyporządkować konkretnej osobie, zostaną przyjęte za zgodą osób uczestniczących w programie i przyniosą im korzyść w postaci zwiększenia wiedzy, umiejętności, uprawnień czy też podniesienia kwalifikacji. W konsekwencji nagrody (kursy) będą stanowić dla tych osób nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu PIT.

W interpretacji wskazano też, że chociaż w przywołanym wyroku Trybunał Konstytucyjny odnosił się wprost do świadczeń oferowanych pracownikom przez pracodawcę, to zarówno teza tego wyroku, jak i jego uzasadnienie mają zastosowanie również do osób fizycznych (np. pracowników tymczasowych), które uzyskują przychody z innego tytułu.

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników częściowo zwolnione z PIT

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.618.2024.1.DJ z 29 sierpnia 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: