Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka. Dlatego wpłaty za wyżywienie są przychodem przedsiębiorcy prowadzącego taką placówkę, nawet jeśli w całości będą przekazywane zewnętrznej firmie cateringowej.
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach tej działalności prowadzi punkty przedszkolne i żłobkowe. Podatniczka nawiązała współpracę z firmą cateringową, które przygotowuje i dostarcza posiłki do tych punktów. Korzystanie z tych posiłków jest opcjonalne, rodzice mogą też zapewniać dzieciom wyżywienie we własnym zakresie. Ze względów organizacyjnych podatniczka pośredniczy w płatności pomiędzy rodzicami a firmą cateringową, jednak, jak wskazała we wniosku o indywidualną interpretację, nie pobiera za to żadnej prowizji ani nie ponosi odpowiedzialności za wyżywienie dostarczane przez współpracującą firmę. Podatniczka jest zdania, że w tej sytuacji wpłaty od rodziców na poczet wyżywienia nie stanowią przychodu, który powinna opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzasadniając swoje stanowisko wskazała, że jej sytuacja jest analogiczna do sytuacji osób oddających mieszkania w najem prywatny i powołała się na indywidualną interpretację z 24 maja 2023 r. (0114-KDIP3-2.4011.321.2023.3.MR), zgodnie z którą opłaty za media, do uiszczenia których najemcy są zobowiązani, nie stanowią przysporzenia majątkowego wynajmującego, gdyż w zakresie uiszczania tych opłat pełni on tylko rolę pośrednika pomiędzy najemcami a usługodawcami.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji odwołał się do przepisów ustawy Prawo oświatowe, zgodnie z którymi przedszkole, oprócz możliwości korzystania z pomieszczeń do nauczania oraz sanitarno-higienicznych i szatni a także placu zabaw, musi zapewnić dzieciom posiłki. Zapewnienie posiłków nie ma zatem charakteru fakultatywnego. Aby wywiązać się z tego obowiązku, można wyposażyć przedszkole we własną kuchnię lub zdecydować się na usługi firmy cateringowej. Z kolei z ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wynika obowiązek zapewnienia wyżywienia dzieciom przebywającym w żłobku. Dostarczanie posiłków stanowi więc integralną część działalności polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka i - jak podkreślił Dyrektor KIS - bez umożliwienia dzieciom korzystania z posiłków podatniczka nie mogłaby prowadzić takiej placówki. Okoliczność, że podatniczka przekazuje te środki firmie cateringowej, z którą w ramach działalności gospodarczej nawiązała współpracę, nie powoduje, że nie stanowią one jej przychodów.
Dyrektor KIS zauważył również, że gdyby działalność podatniczki była opodatkowana na zasadach ogólnych, to opłaty ponoszone za wyżywienie stanowiłyby koszty uzyskania przychodów w tej działalności.
Ulga na zakup nieruchomości i budowę nowej szkoły
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.821.2024.1.MM z 6 grudnia 2024 r.