z dnia: 2024-12-16

Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu - potwierdził Dyrektor KIS.

Podatnik zatrudniony na umowie o pracę prowadzi też jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi hydrauliczne, opodatkowane według skali podatkowej. Dodatkowo sprzedaje osobom prywatnym nieprzetworzony miód z przydomowej pasieki w ramach rolniczego handlu detalicznego, zarejestrowanego u powiatowego lekarza weterynarii. Nie jest rolnikiem, nie należy KRUS, w pasiece posiada obecnie 23 rodziny pszczele i zakłada, że w przyszłości jej wielkość nie przekroczy 35 rodzin. Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się, czy ma obowiązek ewidencjonowania każdej transakcji sprzedaży miodu osobom prywatnym oraz w jakiej deklaracji powinien wykazywać dochód z tej sprzedaży.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Przychody z działalności rolniczej nie podlegają PIT

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej powołał się na przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Z kolei wśród działów specjalnych produkcji rolnej w ustawie wymienione jest prowadzenie pasiek, jednak z zastrzeżeniem, że staje się ono działem specjalnym produkcji rolnej dopiero po przekroczeniu progu wskazanego w załączniku nr 2 do ustawy. Tym progiem jest posiadanie powyżej 80 rodzin pszczelich w pasiece.

Skoro opisana we wniosku produkcja miodu jest prowadzona w pasiece poniżej 80 rodzin, to działalność wnioskodawcy nie jest zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. Wobec tego sprzedaż miodu należy zakwalifikować do przychodów z działalności rolniczej. Dochody z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To zaś oznacza, że wnioskodawca sprzedając miód osobom prywatnym nie ma obowiązku ewidencjonować dla celów podatkowych transakcji sprzedaży ani uwzględniać uzyskanego dochodu w deklaracji podatkowej.

Hodowla pająków i jaszczurek bez podatku

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.758.2024.2.IM z 6 grudnia 2024 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2024

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: