Gdy kilku kredytobiorców zaciągnie solidarnie kredyt, spłaty rat dokonywanej przez jednego z nich nie można traktować jako darowizny na rzecz pozostałych kredytobiorców - wynika z indywidualnej interpretacji.
Podatnik wspólnie z rodzicami zaciągnął w 2021 r. kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Podatnik i rodzice są współkredytobiorcami i odpowiadają solidarnie za spłatę zobowiązania. Raty kredytu są spłacane zarówno przez podatnika, jak i jego rodziców, natomiast mieszkanie od dnia zakupu jest własnością wyłącznie podatnika. Mężczyzna wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że dokonywane przez rodziców spłaty rat kredytu nie są darowizną na jego rzecz, ponieważ rodzice, jako współkredytobiorcy, spłacają swój dług. W efekcie nie ma obowiązku składania do właściwego urzędu skarbowego formularza SD-Z2 w celu uzyskania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Uzasadniając swoje stanowisko, podatnik wskazał, że każdy z dłużników solidarnych odpowiada za całość długu, a nie tylko część, jaką można byłoby mu przypisać np. poprzez równy podział kwoty długu pomiędzy zobowiązanych. Dlatego gdy strona zobowiązania solidarnego spłaca zadłużenie bez woli czynienia tego w celu obdarowania pozostałych stron tego zobowiązania, a jedynie w zamiarze zwolnienia się z długu, to poprzez samą zapłatę całości czy też części zobowiązania solidarnego nie może dojść do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.
Wnioskodawca zauważył też, że spłatę kredytu przez rodziców można byłoby rozważać w kategorii darowizny jedynie w przypadku, gdyby w umowie kredytowej wyszczególnione były konkretne kwoty do spłaty przez każdego z kredytobiorców, a rodzice dokonaliby spłaty w części przekraczającej przypisane do nich zobowiązanie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tą argumentacją, uznał stanowisko podatnika za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego swojej oceny.
Kredyt 2% spłacany za współkredytobiorcę a przychód
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-2.4015.149.2024.1.KK z 30 października 2024 r.