Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się, że lekarz podejmujący współpracę B2B ze szpitalem, w którym wcześniej był zatrudniony jako stażysta, nie traci przez to prawa do ulgi na start.
O indywidualną interpretację wystąpił do ZUS lekarz, który od maja 2024 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast w ciągu 60 miesięcy poprzedzających tę datę nie prowadził działalności gospodarczej. Od sierpnia 2024 r. mężczyzna podjął pracę w ramach umowy cywilnoprawnej (B2B) w szpitalu, w którym w okresie październik 2022 - październik 2023 r. był zatrudniony na umowę o pracę jako lekarz stażysta. Umowa ta była zawarta na czas określony w celu przygotowania zawodowego, obejmującego realizację programu stażu podyplomowego. Lekarz spytał ZUS, czy w tej sytuacji może skorzystać z preferencji, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców i przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej być zwolnionym z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (a więc skorzystać z tzw. ulgi na start).
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Lekarz powołał się na uchwałę składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 2024 r. (sygn. III UZP 9/23). Zgodnie z jej treścią lekarz podejmujący działalność gospodarczą i wykonujący ją na rzecz podmiotu, w którym odbywał staż podyplomowy, ma prawo do skorzystania z ulgi na start. Sędziowie SN wskazali w uchwale, że umowa z lekarzem stażystą jest szczególnym rodzajem umowy na czas określony: zawierana jest na podstawie oddelegowania okręgowej rady lekarskiej, służy uzyskaniu prawa wykonywania zawodu przez stażystę, jest finansowana ze środków publicznych, a nie przez pracodawcę, a lekarz stażysta większość merytorycznych czynności wykonuje "po konsultacji", "po uzgodnieniu" lub "we współpracy" z opiekunem, podczas gdy zasadniczo lekarze wykonują swój zawód samodzielnie.
W interpretacji ZUS przypomniał zasady, na jakich przedsiębiorcom będacym osobami fizycznymi przysługuje tzw. ulga na start. Jednym z warunków jest, by taka osoba w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonywała na rzecz byłego pracodawcy czynności, które wykonywała w ramach stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Co do zasady utratę prawa do ulgi powoduje już to, że zakres działalności gospodarczej wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy w części pokrywa się z czynnościami wykonywanymi wcześniej w ramach stosunku pracy. Dopiero gdy praca wykonywana w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, osoba prowadząca działalność może skorzystać z uprawnienia przewidzianego w art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.
ZUS zgodził się, że wspomniany przepis ma zastosowanie w przypadku lekarza podejmującego działalność gospodarczą, gdy wykonuje ją na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, zawartej na czas określony w celu przygotowania zawodowego, obejmującego realizację programu stażu podyplomowego. Autorowi wniosku przysługuje więc prawo do skorzystania z ulgi na start.
Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy w formie samozatrudnienia (umowa B2B)
Źródło: pismo Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/922/2024 z 30 października 2024 r.