Wartość płodów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa może być kosztem w działalności gospodarczej polegającej na ich przetwarzaniu. Tę wartość należy obliczać na podstawie cen rynkowych.
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą głównie na wytwarzaniu gotowych posiłków i dań (PKD 10.85.Z), dodatkowo zajmuje się też m.in. sprzedażą detaliczną owoców i warzyw i produkcją soków z owoców i warzyw. Jest także rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne. Warzywa i owoce wyprodukowane we własnym gospodarstwie, zapakowane i posortowane, dostarcza do miejsca, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Na dostarczone produkty wystawia dowód wewnętrzny (przyjęcie zewnętrzne), dokumentujący ilość przeliczoną po cenie rynkowej, dostosowanej do jakości towaru, zgodnie z zasadami ustalania cen z innymi zewnętrznymi dostawcami. Następnie przetwarza dostarczone produkty i wykorzystuje do dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej. Przetworzenie polega m.in. na chłodzeniu, pakowaniu i sortowaniu. Część warzyw i owoców poddawana jest obróbce przy użyciu urządzeń gastronomicznych - do produkcji gotowych posiłków (dań) i soków. Podatniczka poprosiła o potwierdzenie, że wartość nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego, wycenioną według wartości rynkowej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. W tym celu wystąpiła o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że wydatek, aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu:
i uznał, że w sytuacji opisanej we wniosku te warunki są spełnione. Wskazał też, że zasady, na jakich ustala się wartość surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej, zostały opisane w art. 11 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nim wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Ryczałt i od świadczenia w naturze i od sprzedaży
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.620.2024.1.MJ z 26 września 2024r.