Od grudnia 2024 r. mikroprzedsiębiorcy otrzymują możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych. Nowe przepisy (art. 17a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) wpływają nie tylko na wysokość płaconych przez przedsiębiorców składek społecznych, ale - pośrednio - także na obciążenie podatkiem dochodowym i składką zdrowotną.
Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych przez miesiąc w każdym roku kalendarzowym. Prawo do nich objąć może najmniejszych przedsiębiorców, a więc takich, którzy spełniają łącznie dwa kryteria:
Dodatkowo wymagane jest, by:
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W ramach wakacji składkowych przedsiębiorca raz w roku, w miesiącu, który sam wybierze, będzie zwolniony z obowiązku opłacania składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej - zostaną one sfinansowane z budżetu państwa. To spowoduje, że w czasie wakacji składkowych przedsiębiorca nie wypada z systemu ubezpieczeń społecznych i nadal jest traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca w miesiącu złożenia wniosku i w poprzednim miesiącu podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, to również ta składka zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Dodatkowo w “wakacyjnym” miesiącu przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy - te jednak nie będą uzupełniane z dotacji budżetowej. Te zasady dotyczą wyłącznie składek, które przedsiębiorca opłaca za siebie. Składki za pracowników i osoby współpracujące trzeba będzie opłacać na zwykłych zasadach.
O wysokości dopłat, na jakie będzie mógł liczyć przedsiębiorca, decyduje to, na jakich zasadach opłaca składki ZUS. Przyjęto bowiem zasadę, że podstawę wymiaru składek za miesiąc objęty zwolnieniem z ich opłacenia stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek.
I tak przedsiębiorca płacący składki w standardowej wysokości będzie miał tę podstawę ograniczoną do wymaganego minimum, jakim jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, zaś objęty małym ZUS-em - do 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z kolei przedsiębiorców płacących mały ZUS plus będzie obowiązywać podstawa mieszcząca się między tymi dwoma wartościami i uzależniona od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Zakładając więc skorzystanie z wakacji w 2024 r., przedsiębiorcy zaoszczędzą:
W kolejnych latach te kwoty będą się zmieniać, podążając za zmianami prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz minimalnego wynagrodzenia.
Przyjęcie, że w wyniku tej zmiany przedsiębiorcy pozostanie na koncie kwota odpowiadająca równowartości składek społecznych, z których opłacenia został zwolniony, byłoby nadmiernym uproszczeniem. Aby oszacować, ile wyniesie realna korzyść, należy pamiętać o następujących mechanizmach.
Wnioski o wakacje składkowe przedsiębiorcy będą składali do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną - na druku ZUS-RWS.
tytuł artykułu: Wakacje składkowe - co tak naprawdę oznaczają dla przedsiębiorców
data publikacji: 2024-04-02