Przepisy, zgodnie z którymi platformy e-handlu są zobowiązane przekazywać fiskusowi dane aktywnych sprzedawców, nie zmieniają ogólnej zasady, że sprzedaż elementów prywatnego majątku zakupionych przed laty jest zwolniona z podatku dochodowego.
Podatniczka wraz z mężem posiadają, w ramach ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej, kolekcję znaczków pocztowych, starych dokumentów, książek i gazet. Małżonkowie zakończyli powiększanie kolekcji około 10 lat temu, zaś od około 5 lat wyprzedają jej elementy, głównie dla podreperowania domowego budżetu. Od stycznia do lipca 2024 r. kobieta zrealizowała 293 transakcje sprzedaży elementów tej kolekcji na portalu aukcyjnym. Rzeczy te stanowiły prywatny majątek małżonków, nie były nabywane z zamiarem ich dalszej odsprzedaży i nie było to powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację i o potwierdzenie, że wprowadzone niedawno przepisy (nakazujące internetowym platformom handlowym raportowanie sprzedaży) nie zmieniają ogólnej zasady, że sprzedaż elementów osobistego majątku zakupionych ponad pół roku wcześniej nie wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. Zauważył, że aby zakwalifikować podjęte przez podatniczkę działania do właściwego źródła przychodu, należy ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań. Sprzedaż, nawet wielokrotna, niepotrzebnych składników majątku osobistego, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem.
W wyniku sprzedaży elementów kolekcji nie powstanie więc przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie. Sprzedaż rzeczy po upływie tego terminu nie stanowi źródła przychodu, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Platformy sprzedażowe zaraportują fiskusowi dane swoich użytkowników
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.514.2024.2.KR z 29 sierpnia 2024 r.