Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną przedsiębiorcy zajmującego się analizowaniem i utrzymaniem systemów komputerowych i wskazał, że powinien on płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12%.
Stroną skargi kasacyjnej był podatnik świadczący usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.01.12.0), który w 2022 r. wystąpił o indywidualną interpretację. We wniosku postawił tezę, że przysługuje mu prawo do opodatkowania przychodów stawką ryczałtu 8,5%. Dyrektor KIS uznał jednak, że świadczone przez przedsiębiorcę usługi są związane z oprogramowaniem i jako takie powinny być opodatkowane stawką 12%. Podatnik zaskarżył tę interpretację do sądu, jednak WSA w Gliwicach w 2023 r. zajął stanowisko zgodne ze stanowiskiem fiskusa.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
WSA w Gliwicach stwierdził wówczas, że czynności wskazane w opisie sprawy mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Wskazał, że usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na tworzeniu programu czy na programowaniu (a więc tworzeniu kodu źródłowego), zaś okoliczność, że wykonywane przez skarżącego czynności nie polegają pisaniu nowego kodu oprogramowania, nie oznacza braku związku tych usług z oprogramowaniem.
Podatnik złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak nie zmieniło to jego sytuacji. NSA nie znalazł powodów, by tę skargę uwzględnić. Sąd przypomniał, że stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody oraz że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia m.in. usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Podkreślił też, że ustawodawca wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Po przeanalizowaniu zakresu świadczonych przez skarżącego usług NSA uznał, że są to usługi związane z oprogramowaniem. Dlatego przychód uzyskany przez przedsiębiorcę z tytułu świadczonych usług powinien zostać opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.
Niższy ryczałt dla informatyka
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.943.2022.2.MZ z 21 lutego 2023 r., wyrok WSA w Gliwicach I SA/Gl 670/23 z 12 grudnia 2023 r., wyrok NSA II FSK 622/24 z 23 sierpnia 2024 r.