Podatnik, który w ramach działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego pracodawcy czynności odpowiadające czynnościom wykonywanym na etacie, przejściowo traci prawo do opodatkowania ryczałtem. Jednak gdy zakres jego usług jest węższy niż zakres obowiązków pracowniczych, to ograniczenie przestaje istnieć.
Podatniczka przez kilka lat pracowała jako lekarz okulista dla kilku podmiotów, współpracując z nimi na podstawie kontraktu (umowy cywilnoprawnej). Dodatkowo w innym podmiocie była zatrudniona na umowie o pracę. Jej zakres obowiązków obejmował zarówno usługi lekarskie, jak i administracyjne (m.in. organizację pracy w gabinecie, szkolenie personelu pielęgniarskiego, kontakt z firmami produkującymi sprzęt okulistyczny, rozliczanie procedur w NFZ). Od marca 2022 r. zmieniła jednak sposób zatrudnienia w tej firmie z umowy o pracę na kontrakt. Odtąd zajmuje się jedynie diagnostyką i leczeniem chorób oczu, nie ma natomiast obowiązków administracyjnych.
Podatniczka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w tej sytuacji ma prawo do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2022 i 2023. We wniosku argumentowała, że wprawdzie w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi dla podmiotu, dla którego wcześniej świadczyła pracę, jednak w znacząco zmienionej formie i zakresie.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W indywidualnej interpretacji wydanej w czerwcu 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że podatniczka nie wykonuje żadnych nowych czynności na rzecz byłego pracodawcy, dlatego uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Podatniczka złożyła skargę na tę interpretację do WSA we Wrocławiu, a Sąd stanął po jej stronie i wskazał, że zakaz stosowania ryczałtu dotyczy tylko sytuacji, gdy czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej są tożsame z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę. Natomiast o braku tożsamości świadczy nie tylko poszerzenie, ale również zawężenie zakresu wykonywanych czynności.
Po ponownym rozpatrzeniu wniosku o indywidualną interpretację Dyrektor KIS uznał, że ponieważ usługi świadczone przez podatniczkę w ramach działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi wcześniej na podstawie umowy o pracę, to przysługuje jej prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za lata 2022 i 2023.
Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy w formie samozatrudnienia
Źródło: wyrok WSA we Wrocławiu I SA/Wr 710/23 z 28 lutego 2024 r., indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.238.2023.9.AA z 28 sierpnia 2024 r.