Wydatki, których celem jest umocnienie więzi prezesa ze spółką, są pośrednio związane z prowadzoną działalnością i mogą stanowić koszt uzyskania przychodu - wynika z indywidualnej interpretacji.
O indywidualną interpretację wystąpiła spółka, która zamierza przyznać prezesowi zarządu, będącemu jednocześnie większościowym udziałowcem spółki, dodatkowe świadczenie w postaci ubezpieczenia na życie. Okres ubezpieczenia będzie trwał do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonego 72. roku życia, zaś uposażonymi z polisy będą osoby trzecie należące do kręgu osób najbliższych ubezpieczonego. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że umowa ubezpieczenia ma umacniać więź prezesa z przedsiębiorstwem i służyć podtrzymaniu stosunku służbowego. Postawiła też tezę, że wydatki poniesione na składki tego ubezpieczenia mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów.
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, że wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością zachowania przychodu zaistnieje związek przyczynowy i dodatkowo taki koszt nie znajduje się na liście wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (a więc wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów). Potwierdził też, że wydatki, które mają na celu umacnianie więzi prezesa zarządu z przedsiębiorstwem i służą podtrzymywaniu stosunku służbowego, są pośrednio związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.
Ponieważ prezes zarządu jest jednocześnie większościowym udziałowcem spółki, elementem oceny prawnej musi być odniesienie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników. Ten przepis dotyczy jednak sytuacji, gdy spółka kapitałowa wykonuje świadczenie na rzecz swojego wspólnika, nie otrzymując w zamian żadnego świadczenia wzajemnego. Tymczasem w sprawie, której dotyczy wniosek, świadczenie nie jest jednostronne, bowiem świadczeniu spółki na rzecz prezesa odpowiada wzajemne świadczenie na rzecz spółki w postaci wykonywania przez prezesa czynności i zadań wynikających z pełnionej funkcji.
Zastosowania nie będzie miał również przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, wyłączający z kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, gdyż zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz zarządzającym (wykonawczym). W konsekwencji wydatki poniesione przez spółkę na opłacenie składki ubezpieczeniowej na życie dla jej prezesa mogą stanowić koszt uzyskania przychodu spółki.
Umowa ze wspólnikiem to koszt podatkowy
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP2-2.4010.250.2024.1.AS z 4 lipca 2024 r.