z dnia: 2024-08-16

Przedmiotem darowizny mogą być nie tylko składniki majątku, ale także wszelkie postacie zwolnienia obdarowanego od określonych zobowiązań - przypomniał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

Podatniczka wraz z mężem kupiła wynoszący 1/2 udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Na podstawie tej samej umowy sprzedaży pozostały udział, również wynoszący 1/2, kupiła córka małżonków. Zapłata miała nastąpić przelewem, w połowie przez małżonków i w połowie przez ich córkę. Jednak nabywcy ustalili, że całość zapłaty zostanie dokonana przez córkę przelewem z jej rachunku bankowego na rachunek sprzedających. W tytule przelewu powołano się na oznaczenie aktu notarialnego, w którym zawarte było zobowiązanie małżonków do zapłaty. Następnie sporządzono porozumienie, w którym córka darowała rodzicom (a więc podatniczce i jej mężowi) ten dług. Podatniczka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się o konsekwencje podatkowe tej transakcji w podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie z podatku możliwe pod warunkiem zgłoszenia darowizny

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Darowizna może polegać na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, ale strony mogą uczynić przedmiotem darowizny także wszelkie postacie zwolnienia obdarowanego od określonych zobowiązań. Może to nastąpić np. w drodze zrzeczenia się przez darczyńcę wierzytelności, jaka służyła mu w stosunku do obdarowanego.

Dyrektor KIS ocenił, że w analizowanym przypadku córka małżonków przejęła dług swoich rodziców wobec sprzedawcy, dokonała jego spłaty i stając się wierzycielem rodziców, darowała im dług (zwolniła ich z długu). Samo przejęcie długu przez córkę nie stanowi darowizny, zatem nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Natomiast zwolnienie z długu (darowanie długu) dokonane w formie darowizny przez córkę na rzecz rodziców stanowi nabycie przez rodziców prawa majątkowego (zwolnienia z długu) tytułem darowizny. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby najbliższe, m.in. przez wstępnych, korzysta ze zwolnienia z tego podatku pod warunkiem zgłoszenia tego nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jako że nie doszło do darowizny środków pieniężnych, tylko prawa majątkowego w postaci zwolnienia z długu, to obdarowani nie mają obowiązku udokumentowania nabycia.

Córka nie uniknie podatku od darowizny

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4015.107.2024.2.AD z 19 lipca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: