Wspólnicy mają prawo zgodzić się na to, aby pierwotnie oprocentowana pożyczka, której udzielili spółce, podlegała zwrotowi z pominięciem odsetek. Decyzja o zwolnieniu z długu spółki nie stanowi ukrytego zysku, który zmuszałby do zapłaty estońskiego CIT od wypłat na rzecz udziałowców, wskazał Dyrektor KAS.
O wydanie interpretacji prawa podatkowego zwróciła się spółka, która prowadzi działalność gospodarczą o charakterze deweloperskim i która w 2024 r. opodatkowana jest na zasadach estońskiego CIT. Spółka finansowana jest obecnie (i może być w przyszłości) pożyczkami udzielanymi przez wspólników, którzy będąc wierzycielami mogą zwolnić z długu spółkę tytułem darmym w zakresie części odsetkowych pożyczek. Dokonają tego w trybie art. 508 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Zwolnienie z długu odsetkowego będzie zrealizowane tytułem darmym. Wspólnicy w zamian za zwolnienie spółki z długu odsetkowego od pożyczek nie otrzymają od spółki żadnych świadczeń wzajemnych (ani kwot pieniężnych, ani jakichkolwiek innych świadczeń). Zwolnienie z długu tytułem darmym (bez żadnych świadczeń spółki z tego tytułu względem wspólników) nie będzie się wiązać z żadną spłatą odsetek - odsetki nie zostaną spłacone / uregulowane w żadnej innej formie. Zwolnienie nie będzie wpływało również na kwestie dywidendy lub jej podział między poszczególnych wspólników.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Wnioskodawca argumentował, że z przewodnika do ryczałtu od dochodów spółek wynika, że: Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy.
Beneficjentem w związku z umorzeniem zobowiązań odsetkowych w formie zwolnienia z długu będzie spółka (podatnik ryczałtu) a nie jej udziałowiec / wspólnik (osoba fizyczna) lub podmiot powiązany. Wobec czego czynność zwolnienia spółki z długu w zakresie części odsetkowej pożyczki nie będzie ukrytym zyskiem.
Dyrketor KAS zgodził się ze spółką, że umorzenie odsetek od pożyczki będzie opodatkowane ryczałtem dopiero w ramach czynności dystrybucji zysku do wspólnika lub rozdysponowania zysku w innej formie.
Dochód z tytułu umorzenia odsetek od pożyczki (zwolnienie z długu), która została udzielona przez wspólnika spółki, która jest opodatkowana w formie ryczałtu od dochodów spółek wystąpi w razie powstania dochodu odpowiadającego:
Powyższe wynika z faktu, że przysporzenie odpowiadające wartości umorzonych odsetek od pożyczki wnioskodawca zaksięguje w księgach rachunkowych jako zyski z przychodów finansowych, zatem umorzenie części odsetkowej pożyczki wpłynie na wynik finansowy netto spółki poprzez zwiększenie jej zysków. Dopiero wypłata tego zysku spowoduje konieczność naliczenia podatku.
interpretacja z dnia 2.08.2024, sygn. akt 0114-KDIP2-2.4010.246.2024.3.PK