z dnia: 2024-12-16

Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od otrzymanych z tego tytułu kwot - uznał WSA w Białymstoku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajmował się skargą na indywidualną interpretację dotyczącą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wystąpił o nią przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz wynajmu i dzierżawy nieruchomości, rozliczający podatek dochodowy w tej właśnie formie. Zawierane przez niego umowy najmu nakładają na najemców obowiązek uiszczania na jego konto m.in. opłat za media. Koszty zużycia mediów są przenoszone na poszczególnych najemców za pomocą refaktur, na podstawie faktur otrzymanych od dostawców mediów bądź faktur lub zestawień od wspólnoty mieszkaniowej. Dodatkowo przedsiębiorca, w oparciu o umowy dzierżawy, wydzierżawia inne lokale usługowe, które sam wynajmuje od podmiotu trzeciego i w ten sam sposób przenosi na dzierżawców koszty zużycia mediów. Przedsiębiorca stał na stanowisku, że skoro jedynie przekazuje wpłaty otrzymane od najemców dostawcom mediów (bez naliczania marży), to te kwoty nie stanowią dla niego przychodu podatkowego, opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor KIS uznał jednak, że te kwoty stanowią przychód z działalności gospodarczej i wnioskodawca powinien odprowadzić od tego przychodu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorca zaskarżył tę interpretację do sądu.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Przychód powstaje, gdy przysporzenie majątkowe jest realne, definitywne i ostateczne

WSA w Białymstoku zauważył, że nie można mówić o powstaniu przychodu, jeżeli kwota należna nie ma charakteru definitywnego przysporzenia. Istotą przychodu podatkowego jest realny, trwały i definitywny charakter przysporzenia majątkowego, a więc taki, w którym ostatecznie powiększone zostają aktywa podatnika. O ile realnym, definitywnym i ostatecznym przysporzeniem jest czynsz z tytułu umów najmu, to nie można za takie przysporzenie uznać zwrotu skarżącemu przez najemców kwot wydatków, jakie ten poniósł za zużyte przez najemców media.

Sąd zauważył też, że skoro ustawodawca przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych i w formie ryczałtu przewidział zastosowanie art. 14 ustawy o PIT do określenia, co jest przychodem z działalności gospodarczej i co nie zalicza się do przychodu, to trudno przyjąć, by podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych nie był zobowiązany do zaliczania zwróconych wydatków do przychodów, a podatnik rozliczający się w formie ryczałtu był do tego zobowiązany. Wspomniany przepis nie może być inaczej interpretowany w stosunku do podatników, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a inaczej w stosunku do rozliczających się na zasadach ogólnych - podkreślił sąd i uchylił zaskarżoną interpretację.

PIT-28 najem - deklaracja wynajmującego

Źródło: wyrok WSA w Białymstoku I SA/Bk 312/24 z 20 listopada 2024 r., indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.402.2024.1.WS z 5 lipca 2024 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2024

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: