Nawet jeśli umowa zobowiązuje firmę do zapewnienia kontrahentowi wskazanych przez niego alkoholi, to taki wydatek wciąż nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów - wynika z indywidualnej interpretacji.

Firma zajmuje się organizacją imprez masowych związanych z występami artystów muzycznych. Firma zawiera z artystami kompleksowe umowy, obejmujące m.in. zapewnienie hoteli, sali, aparatury nagłaśniającej czy organizację sprzedaży biletów. W umowach wyszczególnione są też świadczenia gastronomiczne dla artystów, które, oprócz jedzenia, zawierają też wykaz alkoholi, jakie firma jest zobowiązana dostarczyć w ramach cateringu - specyfikacja obejmuje niekiedy konkretne marki. Firma jest zdania, że w tej sytuacji powinna mieć prawo do zaliczenia wydatków związanych z zakupem alkoholu do kosztów uzyskania przychodów. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację, argumentując we wniosku, że ze względu na szczególny charakter jej działalności takie wydatki są niezbędne, gdyż wynikają z podpisanych umów. Z kolei spełnienie wymagań wynikających z umowy jest jednym z warunków odbycia się koncertów - pod rygorem kary finansowej lub odwołania koncertu.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Spożywanie alkoholu przez artystów nie wpływa na przychody organizatora koncertu

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odwołał się do generalnej zasady, zgodnie z którą za koszty uzyskania przychodów można uznać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wskazał, że dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie stwierdzić, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Choć w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej dbałość o spełnienie wymagań artystów jest bardzo istotna, to wydatki poniesione na zakup alkoholu, który artyści spożywają podczas koncertów, nie mają wpływu na przychody z działalności gospodarczej osiągane przez organizatora koncertu. Dlatego takie wydatki należy uznać za pozostające poza związkiem przyczynowym, a to istnienie takiego związku warunkuje uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodu - podkreślił Dyrektor KIS.

Wydatki na alkohol nie przyczyniają się do osiągania przychodów

Źródło: interpretacja indywidualna 0113-KDIPT2-1.4011.737.2024.3.DJD z 9 stycznia 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Alkohol kupiony na życzenie kontrahenta nie jest podatkowym kosztem

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: