Kandydat na kierowcę uzyskuje przychód już w momencie, gdy przyszły pracodawca sfinansuje mu szkolenie. Ponieważ uczestnik szkolenia w tym momencie nie jest jeszcze pracownikiem, takiego przychodu nie można traktować jak przychodu ze stosunku pracy - uznał NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie rozstrzygnął spór, w jaki weszła z fiskusem spółka świadcząca usługi publicznego transportu zbiorowego. Spółka w 2022 r. podpisała umowy z kandydatami do pracy jako kierowcy autobusów. Spółka zobowiązywała się w nich do sfinansowania kandydatom kursu prawa jazdy kategorii D, kosztów egzaminu oraz opłat za kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Z kolei kandydaci zobowiązywali się, że po uzyskaniu uprawnień przepracują w spółce jako kierowcy autobusów minimum dwa lata. Gdyby kierowca nie spełnił tego warunku, umowa umożliwiała spółce zażądanie od niego zwrotu poniesionych kosztów.
W 2023 r. spółka wystąpiła o indywidualną interpretację w tej sprawie. We wniosku wyraziła pogląd, że jest zobowiązana obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty sfinansowanych świadczeń dopiero po dwuletnim okresie świadczenia pracy przez kierowcę, gdyż dopiero wtedy traci prawo do dochodzenia zwrotu tych kwot, a więc dopiero wtedy kierowca uzyskuje przychód w wysokości kosztów sfinansowanego kształcenia zakończonego egzaminem. Zdaniem spółki taki przychód należy więc traktować jako przychód ze stosunku pracy.
Innego zdania był Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji podkreślił, że przychód powstaje już w momencie otrzymania świadczenia, a więc w momencie, gdy kandydat na kierowcę nie jest jeszcze pracownikiem. Nie jest to więc przychód ze stosunku pracy, ale przychód z innych źródeł, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. W tej sytuacji na spółce ciąży obowiązek informacyjny, a więc obowiązek sporządzenia i przekazania kandydatom do pracy informacji PIT-11.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który rozpatrywał skargę na tę interpretację, oraz Naczelny Sąd Administracyjny, do którego w kolejnym kroku trafiła skarga kasacyjna, zgodnie przyznały rację fiskusowi. NSA podkreślił, że sąd pierwszej instancji słusznie uznał, iż przysporzenie majątkowe w postaci braku konieczności poniesienia kosztów kursu następuje w momencie, w którym kandydat do pracy uzyskuje dostęp do kursu (może wziąć w nim udział). Spółka stwarza kandydatowi do pracy możliwość nabycia umiejętności i za to płaci. Natomiast zwrot kosztów kursu ma jednak charakter odszkodowawczy z tytułu niewykonania zobowiązania. Nie jest on warunkiem zawieszającym pokrycia kosztów kursu przez spółkę, ponieważ te koszty już zostały pokryte na podstawie umowy zawartej z kandydatem do pracy. Takie świadczenie nie może być kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy, gdyż nie jest spełniony podstawowy warunek takiego świadczenia, jakim jest istnienie stosunku pracy między stronami umowy. Sąd pierwszej instancji prawidłowo zatem ocenił, że sfinansowanie przez spółkę kosztów szkolenia stanowi dla osób niebędących pracownikiem przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT - podsumował Naczelny Sąd Administracyjny.
Pracownik zapłaci podatek od kursu wygranego od pracodawcy
Źródło: wyrok NSA II FSK 1562/24 z 18 lutego 2025 r., wyrok WSA w Gliwicach I SA/Gl 906/23 z 7 sierpnia 2024 r., indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.88.2023.1.JŚ z 27 kwietnia 2023 r.
tytuł artykułu: Dostęp do kursu dla kandydata do pracy to jego przychód podatkowy
data publikacji: 2025-04-04