Koszty uzyskania przychodu są naliczane odrębnie dla każdej umowy o dzieło. Nie ma przeszkód, by w różnych umowach zawartych z tym samym współpracownikiem stosować zryczałtowane koszty w wysokości 50% i 20% - potwierdził Dyrektor KIS.

Fundacja współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin, takich jak np. zarządzanie, programowanie, wsparcie IT, fotografia, grafika, copyrighting, marketing i obsługa social mediów itp. Są to albo osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, albo współpracujące z fundacją poza tą działalnością. Fundacja zawiera z tymi osobami dwa rodzaje umów:

  • umowy o dzieło, w ramach których zamawia wykonanie określonych prac projektowych; zamówione dzieła są utworami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim, natomiast umowy przewidują, że przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do przeniesienia na rzecz fundacji majątkowych praw autorskich do wszystkich utworów w zamian za honorarium autorskie,
  • umowy o dzieło, których przedmiotem jest wykonanie zamówienia niemającego charakteru twórczego i nieskutkującego powstaniem utworu w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim.

Wynagrodzenie z tytułu pojedynczej umowy każdorazowo przekracza 200 zł. Fundacja wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić możliwość zawierania z tą samą osobą obu rodzajów umów o dzieło. Zadała więc pytanie, czy wypłacając osobie fizycznej wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich może stosować 50% koszty uzyskania przychodów, a równolegle wypłacać tej samej osobie wynagrodzenie z innej umowy o dzieło, której przedmiot zamówienia nie ma charakteru twórczego, stosując 20% koszty uzyskania przychodów.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Każda umowa musi być rozliczana odrębnie

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że żaden przepis ustawy o PIT nie zezwala na to, aby w celu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych sumować należności z różnych umów o dzieło, zastosować do łącznej kwoty koszty i pobrać łączną zaliczkę. Każda umowa o dzieło powinna być traktowana odrębnie i od każdej powinna być odrębnie obliczona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych i zastosowane koszty uzyskania przychodów.

W przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami mogą mieć zastosowanie, po spełnieniu pozostałych warunków, 50% koszty uzyskania przychodu. Z kolei w przypadku zawierania umów o dzieło, które nie są związane z wypłatą należności z tytułu korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, w płatnik ma prawo stosować 20% koszty uzyskania przychodu. Nie ma na to wpływu fakt, że w innych umowach, równolegle zawartych z tymi podmiotami, płatnik wypłaca należności związane z korzystaniem przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych.

Twórca rozliczy koszty do pięciu lat wstecz

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.764.2024.1.PR z 7 lutego 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Z tą samą osobą można zawierać różne umowy o dzieło

Wspieramy OPP