Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego nie pozbawia podatnika prawa do opłacania kasowego PIT od prowadzonej równolegle jednoosobowej działalności gospodarczej - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców może wykazywać przychód dopiero po otrzymaniu płatności.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę uzyskali prawo do rozliczania przychodów dopiero w momencie otrzymania płatności za sprzedane towary lub wykonane usługi. Jeżeli zdecydują się na tzw. PIT kasowy, to zarówno przychody, jak i koszty będą wykazywać dopiero po otrzymaniu zapłaty bądź dokonaniu płatności.
Z kasowego PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, równoległe prowadzenie jednoosobowej działalności i działalności w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego (jawnej, partnerskiej) nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do skorzystania z kasowego PIT, jednak to prawo dotyczy wyłącznie przychodów osiąganych z tytułu samodzielnie prowadzonej działalności.
Kasowej metody wykazywania przychodów nie można natomiast stosować do:
Wykazania przychodu i konieczności zapłacenia podatku dochodowego nie można odraczać bezterminowo. Podatnik stosujący metodę kasową jest zobowiązany do wykazania przychodu z działalności gospodarczej najpóźniej po upływie dwóch lat od wystawienia faktury, nawet jeśli do tego czasu nie otrzyma jeszcze od kontrahenta zapłaty.
Oświadczenie o wyborze kasowej metody wykazywania przychodów należy złożyć do 20 lutego lub - w przypadku działalności otwieranych w ciągu roku podatkowego - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dokonanego wyboru nie można zmienić w ciągu roku podatkowego.
Źródło: Informacja Ministerstwa Finansów GOFIN/GP/127/24 z 30 grudnia 2024 r. przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy.