Wychowywanie choćby jednego dziecka wspólnie z jego drugim rodzicem pozbawia prawa do preferencji podatkowej, nawet jeśli podatnik samotnie wychowuje inne dziecko - przypomniał Dyrektor KIS.
Po rozwodzie orzeczonym przez Sąd w 2017 r. matka wykonywała władzę rodzicielską nad urodzonym w 2013 r. w małżeństwie synem bez udziału ojca dziecka. Mężczyzna, który w 2023 r. został pozbawiony władzy rodzicielskiej, od rozwodu nie kontaktuje się z synem, a zasądzone od niego alimenty są ściągane przez komornika. Od 2019 r. kobieta mieszka z nowym partnerem, który jest ojcem jej córki (urodzonej w 2019 r.). Jak twierdzi, aktualny partner nie łoży finansowo na dziecko kobiety z poprzedniego związku, nie ingeruje też w jego wychowanie. Kobieta jest zdania, że w tej sytuacji posiada status osoby samotnie wychowującej dziecko i że w związku z tym przysługuje jej prawo do złożenia korekty zeznań podatkowych za okres od 2019 r. i rozliczenia podatku dochodowego na preferencyjnych zasadach. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że to stanowisko jest prawidłowe tylko w części. Wskazał, że skoro autorka wniosku:
to spełnia warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT i ma i prawo rozliczenia podatku (skorygowania złożonych deklaracji podatkowych) w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko za lata 2019-2021.
Choć w kolejnych latach stan faktyczny nie zmienił się, podatniczka nie może zostać uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko w latach 2022-2024. To efekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do jakiej doszło w czerwcu 2022 r. Zgodnie z dodanym wtedy przepisem art. 6 ust. 4f ustawy, który ma zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2022 r., z preferencyjnego opodatkowania nie może skorzystać osoba, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko. Ponieważ podatniczka wychowuje córkę wspólnie z jej ojcem, nie może zostać uznana za osobę samotnie wychowującą syna z poprzedniego związku - podsumował Dyrektor KIS.
O preferencji podatkowej decyduje faktyczne sprawowanie opieki
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.106.2025.2.EC z 26 marca 2025 r.
tytuł artykułu: Korzystniejsze rozliczenie tylko dla samotnie wychowujących wszystkie dzieci
data publikacji: 2025-03-28