Wydatki na zakup niektórych urządzeń AGD mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu lub budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności podatnika - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatniczka posiada dwa orzeczenia o niepełnosprawności: wydane w 2018 r. i w 2024 r. Do domu, w którym mieszka, w czerwcu 2023 r. kupiła mikrofalówkę, zaś w lutym 2024 r. - pralkę i lodówkę. Jest zdania, że przysługuje jej prawo do odliczenia wydatków na ten cel w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ wszystkie te urządzenia ułatwiają jej wykonywanie czynności życiowych i pomagają prowadzić gospodarstwo domowe. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że, zgodnie z art.26 ust. 7a ustawy o PIT, ulga podatkowa (rehabilitacyjna) przysługuje - m.in. w związku z poniesieniem wydatków na:

  • zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych - jednak z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
  • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Należy więc rozpatrzyć, czy wydatki poniesione na zakup kuchenki mikrofalowej, pralki i lodówki można zakwalifikować do wydatków na adaptację lub wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Podkreślił też, że w doktrynie zwraca się uwagę, że gdy niepełnosprawność danej osoby jest niwelowana poprzez wyposażenie mieszkania w odpowiedni sprzęt (nawet sprzęt AGD), to wydatki na taki sprzęt należy uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Podatniczka wykazała związek zakupów ze swoim stanem zdrowia

Składając wniosek o indywidualną interpretację podatniczka wskazała, że ze względu na przebyte operacje nie zawsze jest w stanie przygotować samodzielnie ciepły posiłek, gdyż wymaga to długiego stania w kuchni. Odgrzewa więc w mikrofalówce posiłki przygotowane przez członków rodziny. Z kolei nowa pralka ułatwia jej pranie, gdyż jest ładowana od frontu, a nie - jak poprzednia - od góry. Dyrektor KIS uznał, że podatniczka wykazała tym samym związek obu zakupów ze swoją niepełnosprawnością i potwierdził jej prawo do dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Nie zgodził się natomiast na odliczenie wydatku na lodówkę, gdyż jej zakup nie był podyktowany potrzebami podatniczki wynikającymi z niepełnosprawności, ale z faktem, że poprzednia lodówka przestała działać.

Telefon może stać się sprzętem wykorzystywanym w rehabilitacji

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT2.4011.623.2024.2.MM z 14 marca 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: O prawie do ulgi decyduje związek zakupu z niepełnosprawnością

Wspieramy OPP