Odstąpienie od umowy sprzedaży ze względu na stwierdzone wady ukryte kupionego pojazdu nie zwalnia nabywcy z obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży - wynika z indywidualnej interpretacji
Podatnik dokonał zakupu pojazdu typu kamper, a następnie - jeszcze przed zarejestrowaniem go - odstąpił od zawartej umowy ze względu na wady ukryte, jakie ujawniły się w pojeździe. Powołał się przy tym na przepis art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego, mówiący o odstąpieniu od umowy. Nabywca dysponuje ekspertyzami sporządzonymi przez rzeczoznawców, które potwierdzają wystąpienie tych wad, oraz potwierdzeniem, że sprzedawca odebrał pismo z odstąpieniem od umowy. Mężczyzna jest zdania, że w tej sytuacji nie ciąży na nim obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zakupu pojazdu. Wystąpił w tej sprawie o indywidualna interpretację, zaś we wniosku wskazał, że zarówno w Urzędzie Skarbowym, jak i na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej uzyskał ustne potwierdzenie swojego stanowiska.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Inny pogląd w tej sprawie wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji przypomniał ogólną zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Wobec braku definicji umowy sprzedaży w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do definicji z Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią zawarcie umowy sprzedaży wymaga zobowiązania się sprzedawcy względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i wydania mu jej, a z drugiej strony - wzajemnego zobowiązania się kupującego względem sprzedawcy do odebrania rzeczy i zapłaty jej ceny.
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Dla powstania obowiązku podatkowego obojętne jest (z wyjątkiem sytuacji wprost określonych w ustawie) wykonanie dokonanych czynności cywilnoprawnych. Skoro podatnik na podstawie umowy sprzedaży nabył prawo własności pojazdu, to z chwilą zawarcia tej umowy powstał dla niego obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi wywiera skutki dopiero z datą złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy i nie jest okolicznością, która mogłaby uzasadniać uznanie, że umowa nie była zawarta. Dlatego podatnik jest zobowiązany, by z tytułu zawartej umowy sprzedaży zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Po rozwiązaniu umowy zwrot PCC nie przysługuje
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4014.662.2024.2.ASZ z 31 marca 2025 r.
tytuł artykułu: Odstąpienie od umowy nie zmienia faktu, że została zawarta
data publikacji: 2025-04-11