Gdy przedmiotem darowizny jest grunt, na którym znajduje się część budynku należącego do sąsiada, podatek od darowizn jest naliczany wyłącznie od wartości tego gruntu, a nie gruntu i fragmentu budynku - potwierdził Dyrektor KIS.

Podatnik jest właścicielem działki z wybudowanym na niej budynkiem mieszkalnym. Podczas dokonywania pomiarów geodezyjnych okazało się, że mniejsza część tego budynku jest posadowiona na działce należącej do sąsiada. Właściciele działek nie byli świadomi problemu do 2024 r., a obecnie chcą formalnie uregulować sprawę własności. Sąsiad uzyskał już decyzję burmistrza zatwierdzającą podział jego nieruchomości na dwie działki, z których jedna jest zajęta częścią domu podatnika, i jest gotów przekazać podatnikowi tę działkę nieodpłatnie, w drodze darowizny. Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w tej sytuacji podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie stanowić wyłącznie wartość gruntu, a nie gruntu i fragmentu budynku mieszkalnego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Sąsiad może zażądać wykupienia zajętej części gruntu

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że, zgodnie z treścią art. 48 Kodeksu cywilnego, budynki i ich części znajdujące się na nieruchomościach co do zasady dzielą los gruntu, na którym są posadowione. Gdy więc dochodzi do darowizny nieruchomości, czynność ta dotyczy zarówno gruntu, jak i wszelkich budynków i budowli trwale z nim związanych oraz innych naniesień znajdujących się na nim. W analizowanej sytuacji znajdzie jednak zastosowanie art. 151 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w sytuacji, gdy przy wznoszeniu budynku przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel gruntu, którego granice zostały przekroczone, może zażądać wykupienia zajętej części gruntu. W sytuacji, gdy do przeniesienia prawa własności dojdzie w drodze darowizny, to przedmiotem darowizny również będzie wyłącznie grunt, bez części budynku stanowiącego własność wnioskodawcy. Dlatego naliczenie podatku nastąpi wyłącznie od wartości tego gruntu.

Hipoteka może wyzerować podatek od spadków i darowizn

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4015.21.2025.1.JKU z 24 marca 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Podatek tylko od gruntu pod budynkiem

Wspieramy OPP