Jeżeli zapewnienie pracownikowi szczepień jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów BHP, to wartość takiego świadczenia nie stanowi przychodu pracownika - wynika z indywidualnej interpretacji
Jednostka budżetowa, która obsługuje m.in. oczyszczalnie ścieków oraz punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), planuje zapewnić części swoich pracowników szczepienia ochronne:
Pracodawca jest zdania, że jest zobowiązany do ponoszenia kosztów tych szczepień, a jego obowiązek wynika z przepisu art. 2221 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie zatrudnienia pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Uważa też, że skoro takie szczepienia są niezbędnym elementem ochrony zdrowia i życia pracowników, wynikają bezpośrednio z regulacji BHP i stanowią obowiązek pracodawcy, to wartości tych świadczeń nie trzeba doliczać do przychodu pracowników ani pobierać od nich zaliczek na podatek dochodowy, gdyż takie świadczenia nie stanowią przychodu pracowników. Aby to potwierdzić, wystąpił o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Równocześnie zastrzegł, że warunkiem jego zastosowania jest zakwalifikowanie otrzymanych świadczeń do przychodów w rozumieniu przepisów ustawy. Nie można bowiem zwolnić z opodatkowania czegoś, co nie podlega opodatkowaniu.
W sytuacji opisanej we wniosku na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia ochrony wskazanym we wniosku pracownikom wykonującym pracę w warunkach narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych poprzez zastosowanie szczepień ochronnych. W tej sytuacji otrzymanie świadczenia w postaci szczepień nie powoduje uzyskania przez tych pracowników przysporzenia majątkowego, a tym samym przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od bonów otrzymanych zamiast posiłku profilaktycznego pracownik nie zapłaci podatku
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.140.2025.2.KF z 7 kwietnia 2025 r.
tytuł artykułu: Pracownik nie zapłaci podatku od wartości szczepienia
data publikacji: 2025-04-11