Ulgą dla pracujących seniorów objęte są tylko przychody z kategorii i źródeł wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - przypomniał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.
Spółka zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania z osobą, która osiągnęła wiek emerytalny i nie pobiera emerytury. Przychody uzyskiwane przez tę osobę podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne, a płatnik (spółka) co miesiąc pobiera te składki i odprowadza je do ZUS. Spółka jest zdania, że takie przychody powinny być zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT (a więc tzw. ulgi dla pracujących seniorów), ponieważ spełnione są wskazane w tym przepisie warunki:
Spółka złożyła wniosek o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że to stanowisko jest nieprawidłowe. W interpretacji wskazał, że przepis, na który powołał się autor wniosku, przewiduje zwolnienie od opodatkowania PIT wyłącznie przychodów osiąganych z enumeratywnie wymienionych kategorii źródeł przychodów. Ustawodawca zróżnicował przychody ze źródła, jakim jest działalność wykonywana osobiście, i objął ulgą dla pracujących seniorów jedynie te wymienione w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT (m.in. przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartych ze wskazanymi w tym przepisie podmiotami). Z podatnikiem, którego dotyczy wniosek, zawarta jest jednak umowa o świadczenie usług zarządzania, o której mowa jest w art. 13 pkt 9 tej ustawy. Osiągane przez podatnika przychody nie są więc objęte przedmiotowym zwolnieniem od podatku.
Ulga dla seniora nie dla każdego
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.993.2024.1.MKA z 24 stycznia 2025 r.
tytuł artykułu: Senior świadczący usługi zarządzania zapłaci PIT
data publikacji: 2025-01-31