Pracownik zapłaci podatek od obowiązkowej polisy wykupionej mu przez pracodawcę - zdecydował WSA w Gdańsku, odrzucając skargę na indywidualną interpretację.
O indywidualną interpretację wystąpiła spółka zajmująca się przeładunkiem towarów w porcie, która zamierzała zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i objąć nią wszystkich pracowników. Jak wyjaśniła we wniosku, umowa ubezpieczenia będzie miała charakter bezimienny, a ochroną zostaną objęci wszyscy pracownicy - nie będzie możliwości zrezygnowania z niej. Grupa ubezpieczonych będzie się więc zmieniać ze względu na zatrudnianie nowych pracowników oraz zakończenie stosunku pracy w przypadku dotychczasowych pracowników. Spółka postawiła więc tezę, że wartość ponoszonej przez pracodawcę składki z tytułu tego ubezpieczenia nie może być uznana za nieodpłatne świadczenie, dlatego ta wartość nie powinna stanowić przychodu pracowników w rozumieniu ustawy o PIT. Powołała się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), zgodnie z którym "inne nieodpłatne świadczenie" może być uznane za przychód w rozumienia ustawy o PIT pod warunkiem dobrowolności skorzystania z niego. Dodatkowo argumentowała, ze względu na zmieniającą się grupę ubezpieczonych oraz zróżnicowaną ekspozycją na ryzyko pracowników, nie będzie możliwe przypisanie realnej wartości składki do poszczególnych zatrudnionych, zaś ubezpieczenie będzie zawarte nie tylko w interesie pracowników, ale także spółki, która w ten sposób minimalizuje swoje ryzyko.
Z tym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który uznał, że u osób objętych ochroną ubezpieczeniową powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który należy zaliczyć do przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W związku z tym wnioskodawca będzie zobowiązany do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu. Z kolei spółka zaskarżyła wydaną przez niego interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
WSA w Gdańsku tę skargę jednak odrzucił. Uzasadniając swój wyrok wskazał m.in., że:
W konsekwencji Sąd uznał stanowisko Dyrektora KIS za prawidłowe.
czytaj: podatek od kursu wygranego od pracodawcy
Źródło: wyrok WSA w Gdańsku I SA/Gd 814/24 z 4 grudnia 2024 r., interpretacja indywidualna 0115-KDIT2.4011.324.2024.3.ENB z 16 sierpnia 2024 r.