Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu indywidualną interpretację z 2022 r., w której podatniczce odmówiono prawa do zaliczenia wydatku na zakup suszarki do odzieży do wydatków na cele mieszkaniowe.
Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która w 2013 r. kupiła mieszkanie, w 2018 r. sprzedała je, a uzyskane środki w 2019 r. przeznaczyła na spłatę kredytu, jaki zaciągnęła na zakup nowego domu oraz na remont i zakup wyposażenia do tego domu. Nowy dom podatniczka kupiła w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych, jest w nim zameldowana i w nim mieszka. W zakwestionowanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał m.in, że zakupu suszarki do prania, która znalazła się w nowym domu, nie można uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym kwota wydatkowana na zakup suszarki nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznał jednak, że ta ocena jest nieprawidłowa.
Uzasadniając swoje stanowisko, Szef KAS odwołał się do treści Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. Nr DD2.8202.4.2020, w której określono zasady kwalifikowania wydatków na zakup i montaż wyposażenia nieruchomości jako wydatków realizujących cele mieszkaniowe. W tym dokumencie stwierdzono, że zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych polega m.in. na realizacji prac remontowych/wykończeniowych, obejmujących swym zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), gdyż z realizacją potrzeb mieszkaniowych nierozerwalnie związane są pozostałe potrzeby egzystencjalne, m.in. możliwość przygotowywania posiłków. Wskazano też wprost, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać, że wydatki poniesione na zakup i montaż m.in.: kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki (w zabudowie lub wolnostojących), mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Szef KAS zauważył następnie, że wydatek na zakup suszarki do odzieży nie został wymieniony w tym katalogu. Jednak ze względu na to, że suszarka do ubrań należy do kategorii “duże AGD”, suszenie jest kolejnym etapem procesu prania odzieży, zaś suszarka jest uwzględniana w planach zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej (zwłaszcza w przypadku lokali mieszkalnych o niewielkiej powierzchni), to wydatki poniesione na zakup tego rodzaju sprzętu są zaliczane do wydatków na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT. W konsekwencji do przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego przeznaczonego następnie na zakup suszarki do prania ma zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego, określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
czytaj: wynajem mieszkania a ulga na cele mieszkaniowe
Źródło: zmiana interpretacji indywidualnej DOP3.8222.144.2023.EILK z 9 grudnia 2024 r., interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.417.2022.2.MKA z 23 sierpnia 2022 r.