Szkolenia językowe i techniczne opłacane współpracownikom wpływają na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodu. Spółka, która finansuje te szkolenia, ma więc prawo zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka z o.o. działająca w branży informatycznej świadczy usługi obcojęzycznym klientom, z którymi zespoły projektowe porozumiewają się w języku angielskim lub niemieckim. W skład tych zespołów wchodzą pracownicy (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) a także podwykonawcy prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy współpracują ze spółką na podstawie umów o świadczenie usług.

Spółka ponosi wydatki na następujące szkolenia pracowników oraz podwykonawców:

  • szkolenia z języków bezpośrednio związanych z pracą i świadczeniem usług,
  • szkolenia z innych języków - w formie benefitów (szkolenia są współfinansowane przez pracowników i podwykonawców),
  • szkolenia z technologii stosowanych w projektach realizowanych przez podwykonawców (odbycie takiego szkolenia powoduje obowiązek świadczenia usług przez kolejne 3 miesiące)

oraz koszty uzyskania przez nich branżowych certyfikatów, których posiadanie jest często wymagane przez klientów. Spółka jest zdania, że wydatki z tytułu szkoleń, kursów, konferencji i certyfikatów, ponoszone przez nią na rzecz podwykonawców (współpracowników) opisanych we wniosku, stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Szkolenia pomagają świadczyć usługi na poziomie wymaganym przez klientów

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że:

  • nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,
  • wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. 

Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą, że bez szkoleń językowych i technicznych spółka nie mogłaby świadczyć usług na wymaganym przez jej klientów poziomie, utrudniona byłaby komunikacja, nie byłoby możliwe dostarczanie usług w sposób zgodny z oczekiwaniami i najnowszymi rozwiązaniami technicznymi. To zaś oznacza, że szkolenia i certyfikaty bezpośrednio wpływają na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodu z tego źródła. Z kolei szkolenia z dodatkowych języków - francuskiego i hiszpańskiego - są związane z planami spółki, aby rozszerzyć działania projektowe na rynek francuskojęzyczny i hiszpańskojęzyczny i uzyskać przewagę na tych rynkach. Pozwala to zaliczyć opisane we wniosku wydatki do kosztów uzyskania przychodów przez spółkę.

Szkolenia samozatrudnionych współpracowników można zaliczyć do kosztów

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.558.2024.3.ANK z 23 grudnia 2024 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Wydatki na szkolenia współpracowników kosztem podatkowym spółki

Wspieramy OPP