Podatnik, który nie ukończył 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia z PIT jedynie przychodów ze ściśle określonych źródeł. Nie ma wśród nich działalności nierejestrowej - potwierdził Dyrektor KIS.
22-letni student zamierza rozpocząć działalność nierejestrową w zakresie świadczenia usług informatycznych oraz usług pokrewnych (m.in. składanie zestawów komputerowych, naprawa sprzętu komputerowego, pomoc techniczna, budowa i zarządzanie stronami internetowymi, usługi graficzne, montaż filmów, tworzenie materiałów reklamowych). Będzie ją prowadził samodzielnie, nie planuje też zatrudniania osób trzecich. Podatnik nigdy dotąd nie prowadził działalności gospodarczej ani nierejestrowanej działalności gospodarczej. Zakłada, że jego miesięczne przychody nie przekroczą limitu wynoszącego 75% minimalnego wynagrodzenia. Za świadczone usługi chce wystawiać rachunki, gdyż jest to istotne dla jego potencjalnych klientów. Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się, czy od osiąganych dochodów będzie musiał płacić podatek dochodowy. Jest zdania, że tak, ponieważ ulga dla młodych nie obejmuje działalności nierejestrowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji przypomniał, że w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców działalność jest uznawana za nierejestrową, jeśli wykonywana jest przez osobę fizyczną, która w ciągu poprzednich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej, o ile przychód należny z tej działalności nie przekroczy 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podatnik spełnia więc ustawowe warunki do prowadzenia działalności nierejestrowane.
Dyrektor KIS przeanalizował następnie treść art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazane w nim zwolnienie podatkowe (tzw. ulga dla młodych) ma charakter podmiotowo-przedmiotowy: jest adresowane do podatników podatku dochodowego, którzy nie ukończyli 26 roku życia, ale obejmuje wyłącznie przychody wymienione w tym przepisie. I tak zwolnienie ma zastosowanie jedynie do przychodów ze:
- niezależnie od miejsca położenia źródła tych przychodów.
Ulga dla młodych nie dotyczy natomiast prowadzenia działalności nierejestrowej. Podatnik będzie więc zobowiązany wykazać w rocznym zeznaniu PIT-36, w wierszu „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”, osiągnięte w danym roku przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowej i opodatkować je według skali podatkowej.
czytaj: działalność nierejestrowa
Źródło: interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.818.2024.3.EC z 10 grudnia 2024 r.