Dopłata do finansowania niani nie jest tożsama z dopłatą do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu. Nie ma więc podstaw, by traktować je identycznie na gruncie podatku dochodowego - uznał Dyrektor KIS

Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, zamierza wypłacać z tego funduszu "dofinansowanie do niani", przyznawane raz w roku. Z funduszu refinansowane będą koszty ponoszone przez pracowników zatrudniających nianię do sprawowania opieki nad ich dziećmi do trzeciego roku życia. Możliwość uzyskania dofinansowania będzie uzależniona od poziomu dochodów w przeliczeniu na członka rodziny pracownika.

Pracodawca wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że kwoty takiego dofinansowania będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o PIT. Jak argumentował we wniosku, "dofinansowanie do niani" spełnia identyczną funkcję, co wskazane w tym przepisie świadczenia z SFŚS związane z pobytem dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach – ma wspierać pracowników będących rodzicami w ponoszeniu kosztów zapewnienia opieki nad ich dziećmi. Nie mam więc powodu, by te świadczenia były traktowane w różny sposób na gruncie podatku dochodowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Literalne brzmienie przepisów wyklucza zastosowanie zwolnienia podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji przypomniał, że zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem od ogólnej zasady powszechności opodatkowania, dlatego przy interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia i ulgi należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie tych przepisów. Wnioskodawca powołał się na przepis art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o PIT, który odnosi się wyłącznie do pobytu dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach. Nie można więc uznać, że tym zwolnieniem objęte są również świadczenia przyznane w związku z refinansowaniem kosztów, jakie pracownicy ponoszą w związku z opłaceniem niani.

Dyrektor KIS wskazał też, że świadczenie, o którym mowa we wniosku, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy. Spełnione są bowiem warunki określone w tym przepisie:

  • świadczenie otrzymuje pracownik,
  • świadczenie ma związek z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
  • świadczenie ma charakter świadczenia pieniężnego,
  • źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

To zwolnienie ma jednak zastosowanie tylko do świadczeń, które mieszczą się w limicie obowiązującym w roku podatkowym limitu. Gdy łączna wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika nie przekroczy w roku podatkowym 1000 zł, po stronie pracodawcy nie powstaną obowiązki płatnika z tego tytułu. Jednak już od nadwyżki ponad tę kwotę pracodawca jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Nieopodatkowane dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.233.2025.1.KF z 31 marca 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Żłobek i przedszkole bez ograniczeń, niania z limitem kwotowym

Wspieramy OPP