Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej - potwierdził Dyrektor KIS.

Podatniczka od 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której sezonowo wynajmuje pokoje gościnne. Działalność jest opodatkowana w formie karty podatkowej. Podatniczka rozważa zmianę miejsca prowadzonej działalności gospodarczej. Zmianie nie uległby natomiast jej charakter - działalność nadal byłaby prowadzona sezonowo, zaś łączna liczba wynajmowanych pokoi nie przekraczałaby 12. Podatniczka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby upewnić się, że zmiana miejsca prowadzenia działalności nie pozbawi jej prawa do dalszego stosowania karty podatkowej. Dodatkowo zadała pytanie, czy zgłoszenie tej zmiany poprzez złożenie do CEIDG wniosku zawierającego informacje o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej wystarczy, aby skutecznie zawiadomić o tej zmianie naczelnika urzędu skarbowego (taki obowiązek wynika z art. 36 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Usługi hotelarskie świadczone na niewielką skalę mogą być opodatkowanie kartą podatkową

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej mogą być opodatkowane m.in. usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

  • łączna liczba pokoi, w tym także w domkach turystycznych, nie przekracza 12,
  • świadczący te usługi podatnik kontynuuje stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej po 31 grudnia 2021 r., nie zrezygnował z tej formy opodatkowania po 31 grudnia 2021 r. i nie utracił po tym dniu prawa do opodatkowania w tej formie,
  • podatnika nie dotyczą wyłączenia wskazane w art. 25 ust. 1 pkt 3-7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Żaden z tych przepisów nie przewiduje ograniczenia możliwości stosowania karty podatkowej ze względu na zmianę miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Podatniczka może więc pozostać przy stosowanej dotąd formie opodatkowania.

Dyrektor KIS wskazał również, że zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wymaga zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania tej okoliczności. Ustawodawca przewidział możliwość złożenia takiej informacji o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej także na podstawie przepisów ustawy o CEIDG. To zaś oznacza, że zgłoszenie zmiany przez złożenie wniosku do CEIDG zawierającego informację o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej spełnia wymóg zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 36 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Umowa zlecenie nie pozbawia prawa do rozliczania się kartą podatkową

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.1.2025.2.IM z 14 lutego 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Przeprowadzka nie odbiera prawa do stosowania karty podatkowej

Wspieramy OPP