Zniszczenia wyeksploatowanych lub niepotrzebnych środków trwałych, przy których podatnik wykorzystał ulgę na robotyzację, nie można traktować jako ich zbycia. Nawet jeśli do zniszczenia dojdzie przed końcem okresu amortyzacji urządzeń, podatnik nie musi zwracać wykorzystanej ulgi - potwierdził Dyrektor KIS.
Spółka produkcyjna wykorzystuje w swojej działalności roboty oraz urządzenia i maszyny peryferyjne, które stanowią środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W związku z tym korzysta z ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ustawy o CIT, odlicza od podstawy opodatkowania 50% odpisów amortyzacyjnych dokonywanych w danym roku od wybranych robotów oraz urządzeń i maszyn peryferyjnych.
W praktyce biznesowej spółki dochodzi do sytuacji, gdy spółka jest zmuszona do likwidacji wybranych “ulgowych” robotów lub urządzeń przed końcem okresu ich amortyzacji (np. ze względu na utratę ich przydatności w procesie produkcyjnym, zużycie lub uszkodzenie czy nieopłacalność dalszego użytkowania). W wyniku likwidacji - we własnym zakresie lub na zlecenie spółki przez zewnętrzny podmiot zajmujący się utylizacją i recyklingiem - może powstać złom, który jest następnie sprzedawany.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że:
We wniosku spółka argumentowała, że zgodnie z art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT, zwiększenie podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń wymagane jest w razie zbycia środków trwałych przed końcem okresu amortyzacji. W wyniku likwidacji nie dochodzi natomiast do sprzedaży ani innej formy trwałego przeniesienia prawa własności likwidowanego środka na inny podmiot. Środki trwałe nie są przez nikogo nabywane i do końca swojego istnienia pozostają własnością podmiotu, który zdecydował o ich likwidacji. Zbyciem środka trwałego nie jest także sprzedaż złomu. Powstały w wyniku zniszczenia środków trwałych złom stanowi odrębny przedmiot własności. Nie dochodzi zatem do zbycia robotów, urządzeń ani maszyn, lecz ich pozostałości, kwalifikowanych jako złom.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem i odstąpił od uzasadnienia prawnego swojej oceny.
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-1.4010.12.2025.2.BJ z 17 marca 2025 r.
tytuł artykułu: Zniszczyli roboty, sprzedali złom, więc nie muszą zwracać ulgi na robotyzację
data publikacji: 2025-04-04