Po tym, jak sąd uznał fakturę za wystawioną niezasadnie, korekta przychodów powinna nastąpić za rok jej wystawienia - wynika z indywidualnej interpretacji.
Spółka zawarła w 2015 r. umowę o wykonanie robót budowlanych. Roboty zostały wykonane w umówionym terminie, a w 2019 r. został spisany protokół końcowy. Ponieważ w trakcie realizacji umowy spółka wykonała też dodatkowe prace, których nie przewidziała na etapie składania dokumentacji przetargowej, wystawiła za nie w 2019 r. fakturę VAT. Zamawiający odmówił jednak jej opłacenia, argumentując, że:
Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który oddalił powództwo wykonawcy w zakresie żądania zapłaty faktury, gdyż uznał, że czynności potraktowane przez powoda jako prace dodatkowe były objęte zakresem określonym w umowie z 2015 r. Dlatego wystawienie faktury za prace dodatkowe było niezasadne. Spółka wystawiła więc w 2024 r. fakturę korygującą, jako przyczynę korekty wskazując wyrok sądu oddalający jej powództwo. Spółka jest zdania, że w tej sytuacji korekta przychodów powinna nastąpić w roku wystawienia faktury pierwotnej, a więc w 2019 r. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał w interpretacji, że, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Aby możliwe było uznanie należności za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, ten przychód musi stanowić przychód należny w tej działalności. Termin „kwota należna”, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, jest tożsamy z pojęciem „wymagalne świadczenie”. Przychodami należnymi są więc przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, a więc możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.
W sytuacji przedstawionej we wniosku przychód za dodatkowe roboty budowlane został uznany przez Sąd za bezzasadny, ponieważ czynności potraktowane jako prace dodatkowe były objęte zakresem określonym w umowie z 2015 r. Faktura VAT na dodatkowe roboty budowlane wystawiona w 2019 r. została więc błędnie wykazana jako przychód należny. W konsekwencji korekty należy dokonać za okres, w którym ten przychód został błędnie wykazany, czyli za rok 2019. Stanowisko spółki jest więc prawidłowe.
Kiedy podatnik VAT ma prawo do korekty?
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.587.2024.1.AK z 13 grudnia 2024 r.
tytuł artykułu: Bezzasadny przychód należy skorygować za okres, w którym został wykazany
data publikacji: 2024-12-27