Kwota wypłacana pracownikom w zamian za używanie w pracy własnych komputerów i akcesoriów komputerowych może być zwolniona z podatku dochodowego - potwierdził Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.
Spółka akcyjna zamierza umożliwić pracownikom wykorzystywanie własnych komputerów i akcesoriów komputerowych do świadczenia pracy i w zamian za to wypłacać im ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu będzie ustalona w oparciu o średnie ceny rynkowe komputerów o parametrach wymaganych do wykonywania zadań służbowych na rzecz spółki. Wyliczając jego kwotę, spółka weźmie pod uwagę amortyzację sprzętu, jego żywotność w ramach zwykłego użytkowania oraz koszty związane z konserwacją. Określony w ten sposób ekwiwalent ma stanowić równowartość kosztów użytkowania sprzętu przez pracowników. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony otrzymają pełną kwotę ekwiwalentu jednorazowo, natomiast osoby na umowach czasowych - w miesięcznych częściach równych 1/36 ekwiwalentu. Spółka jest zdania, że takie świadczenie jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
Zauważył też, że ekwiwalent nie musi być zwrotem wydatków faktycznie poniesionych przez pracownika. Jako kwotę ekwiwalentu można również przyjąć określoną z góry sumę, która spełni przesłanki pozwalające uznać ją za ekwiwalent.
W sytuacji opisanej we wniosku warunki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT są spełnione. Dlatego na spółce nie będzie ciążył obowiązek obliczania, pobierania oraz wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przekazywanych pracownikom ekwiwalentów.
Ekwiwalent musi odpowiadać poniesionym wydatkom
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDWT.4011.33.2024.1.MJ z 27 czerwca 2024 r.