z dnia: 2024-07-26

Kwota wypłacana pracownikom w zamian za używanie w pracy własnych komputerów i akcesoriów komputerowych może być zwolniona z podatku dochodowego - potwierdził Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

Spółka akcyjna zamierza umożliwić pracownikom wykorzystywanie własnych komputerów i akcesoriów komputerowych do świadczenia pracy i w zamian za to wypłacać im ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu będzie ustalona w oparciu o średnie ceny rynkowe komputerów o parametrach wymaganych do wykonywania zadań służbowych na rzecz spółki. Wyliczając jego kwotę, spółka weźmie pod uwagę amortyzację sprzętu, jego żywotność w ramach zwykłego użytkowania oraz koszty związane z konserwacją. Określony w ten sposób ekwiwalent ma stanowić równowartość kosztów użytkowania sprzętu przez pracowników. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony otrzymają pełną kwotę ekwiwalentu jednorazowo, natomiast osoby na umowach czasowych - w miesięcznych częściach równych 1/36 ekwiwalentu. Spółka jest zdania, że takie świadczenie jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Ekwiwalent musi odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • ekwiwalent jest wypłacony w pieniądzu,
  • kwota ekwiwalentu odpowiada poniesionym przez pracownika wydatkom, a więc zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt stanowią własność pracownika,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika są wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Zauważył też, że ekwiwalent nie musi być zwrotem wydatków faktycznie poniesionych przez pracownika. Jako kwotę ekwiwalentu można również przyjąć określoną z góry sumę, która spełni przesłanki pozwalające uznać ją za ekwiwalent.

W sytuacji opisanej we wniosku warunki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT są spełnione. Dlatego na spółce nie będzie ciążył obowiązek obliczania, pobierania oraz wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przekazywanych pracownikom ekwiwalentów.

Ekwiwalent musi odpowiadać poniesionym wydatkom

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDWT.4011.33.2024.1.MJ z 27 czerwca 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: