Koszty pośrednie przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny zostać rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą - potwierdził Dyrektor KIS.
Spółka akcyjna, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a jej rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w swojej działalności ponosi wydatki dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że prawidłowo kwalifikuje do kosztów podatkowych wydatki, które w całości przekraczają dany rok podatkowy, a są udokumentowane i zaksięgowane jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w roku podatkowym poprzedzającym rok, którego dotyczy dany wydatek. Przykładami takich wydatków są:
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Spółka jest zdania, że tego typu koszty pośrednie, przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny zostać rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. We wniosku o interpretację argumentowała, że zawarta w drugim zdaniu tego przepisu reguła dotycząca momentu rozpoznania kosztów podatkowych ma zastosowanie nie tylko do kosztów, które dokumentują wydatek w części dotyczący jednego roku podatkowego, a w pozostałej części - roku kolejnego, ale również tych kosztów, które w całości przekraczają rok podatkowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Więcej o księgowaniu kosztów.
Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.601.2024.1.AW z 19 grudnia 2024 r.