z dnia: 2024-12-27

Koszty pośrednie przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny zostać rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą - potwierdził Dyrektor KIS.

Spółka akcyjna, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a jej rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w swojej działalności ponosi wydatki dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że prawidłowo kwalifikuje do kosztów podatkowych wydatki, które w całości przekraczają dany rok podatkowy, a są udokumentowane i zaksięgowane jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w roku podatkowym poprzedzającym rok, którego dotyczy dany wydatek. Przykładami takich wydatków są:

  • usługi prenumeraty czasopism obejmujące okres od stycznia do grudnia 2024 r. (spółka otrzymała fakturę oraz ujęła ją w księgach rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w 2023 r.),
  • usługi ubezpieczenia obejmujące okres od stycznia do grudnia 2024 r. (spółka otrzymała polisę oraz ujęła ją w księgach rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w 2023 r.),
  • czynsz najmu powierzchni biurowej za styczeń 2024 r. (spółka otrzymała fakturę oraz ujęła ją w księgach rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w 2023 r.),
  • licencje i subskrypcje na programy komputerowe na okres miesiąca, kwartału lub roku (nie stanowiące wartości niematerialnych i prawnych z uwagi na przewidywany okres używania nie dłuższy niż rok) w całości dotyczące 2024 r. (spółka otrzymała faktury oraz ujęła je w księgach rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w 2023 r.).
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Koszty pośrednie należy rozliczyć w roku, którego dotyczą

Spółka jest zdania, że tego typu koszty pośrednie, przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny zostać rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. We wniosku o interpretację argumentowała, że zawarta w drugim zdaniu tego przepisu reguła dotycząca momentu rozpoznania kosztów podatkowych ma zastosowanie nie tylko do kosztów, które dokumentują wydatek w części dotyczący  jednego roku podatkowego, a w pozostałej części - roku kolejnego, ale również tych kosztów, które w całości przekraczają rok podatkowy. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Więcej o księgowaniu kosztów.


Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-2.4010.601.2024.1.AW z 19 grudnia 2024 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2024

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: