z dnia: 2024-07-26

Brak słowa ‘darowizna’ w tytule otrzymanego przelewu nie pozbawia obdarowanego prawa do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatnik otrzymał na swoje konto bankowe przelew od rodziców z ich wspólnego konta bankowego. W tytule przelewu, zleconego w placówce bankowej, użyto sformułowania: „Zwrot pożyczki na rzecz syna od rodziców”. Jak twierdzi podatnik, wynika to z nieporozumienia z pracownikiem placówki banku co do charakteru operacji, a rodzice chcieli mu przekazać darowiznę, by wspomóc go w spłacie kredytu. Podatnik posiada pisemną umowę darowizny środków pieniężnych, oświadczenie rodziców wyjaśniające błędny tytuł przelewu, potwierdzenie wykonania przelewu z konta rodziców oraz potwierdzenie wpływu pieniędzy na swoje konto bankowe. Jest zdania, że w tej sytuacji przysługuje mu, pod warunkiem terminowego zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym, prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn otrzymanej kwoty darowizny. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Przekazane środki muszą być darowizną

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że aby można było zastosować zwolnienie przewidziane w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, konieczne jest spełnienie trzech warunków: 

  • otrzymanie darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie; w tym katalogu znajdują się m.in. rodzice, 
  • złożenie zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (w szczególnych przypadkach, wskazanych w art. 4a ust. 4 tej ustawy, nie jest to wymagane),
  • udokumentowanie otrzymania darowizny dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy bądź na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym.

Podkreślił też, że środki pieniężne muszą być nabyte tytułem darowizny i nie wystarczy samo otrzymanie ich przelewem od rodziców, jeżeli nabycie nie nastąpiło na podstawie umowy darowizny. Z kolei w sytuacji, w której obdarowany jest w stanie wykazać przepływ środków między stronami umowy darowizny i udokumentować rzeczywistą przyczynę dokonania przelewu, błędny tytuł przelewu nie wpływa na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Dyrektor KIS wskazał też, że w przypadku otrzymania darowizny pieniężnej od obojga rodziców, obdarowany powinien złożyć dwa odrębne zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2. Przedłożenie zgłoszeń SD-Z2 od każdego z darczyńców, umowy darowizny, potwierdzenia przelewu oraz oświadczenia wyjaśniającego błędny tytuł przelewu będzie wystarczające do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Nie każda wpłata tytułem darowizny wystarczy dla uzyskania zwolnienia od podatku

Źródło:Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-2.4015.67.2024.1.PB z 14 czerwca 2024 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2024

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: