Przedsiębiorca uzyskujący przychody z najmu nieruchomości przejętej w zamian za rentę dożywotnią nie może uwzględnić tej renty w kosztach prowadzenia działalności - wynika z indywidualnej interpretacji.
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest najem pięciu lokali użytkowych w należącym do niego budynku. Budynek otrzymał wcześniej od ojca w zamian za rentę dożywotnią. Tę rentę wypłaca ojcu z dochodu firmowego. Obecnie przedsiębiorca rozlicza podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (płaci więc podatek od przychodu, bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania), jednak od początku 2025 r. planuje wprowadzenie budynku do ewidencji środków trwałych i zmianę sposobu rozliczeń na skalę podatkową. W związku z tym wystąpił o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że wypłacana ojcu renta będzie mogła stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Tego poglądu nie podzielił jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji powołał się na ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów, którymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Wskazał też, że o celowości można mówić, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Sam fakt, że nabyty przez przedsiębiorcę budynek będzie stanowił środek trwały w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz że wydatki z tytułu renty nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, jeszcze nie wystarcza do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo konieczne jest wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.
Zdaniem Dyrektora KIS, w analizowanej sytuacji takiego związku nie można wykazać. Ponoszenie wydatków związanych z rentą nie ma na celu uzyskania przychodów ani zachowania czy też zabezpieczenia źródła przychodów, tylko przejęcie na własność nieruchomości. Dlatego nie można zaliczyć tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Zobacz - przeniesienie własności nieruchomości
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.604.2024.3.RS z 12 września 2024 r.